ایران آماده همکاری‌ با چین درباره «کرونای جدید» است

مدیرکل همکاری‌های بین‌الملل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی :

۵:۵۱ بعد از ظهر, ۲۸ بهمن ۱۳۹۸

مدیرکل همکاری‌های بین‌الملل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: کرونای جدید، بیماری جدیدی است و ایران می‌تواند در زمینه شناخت آن با چین همکاری داشته باشد.

به گزارش روزانه نیوز به نقل از وزارت بهداشت، محسن اسدی لاری در با دیدار سفیر چین، با قدردانی از اقدامات مسئولانه و بسیار موثر دولت چین در زمینه کنترل کرونا افزود: روند نسبتا کاهشی در موارد ابتلا به کرونا مشاهده می شود و براساس آمار، این روند اکنون در حال تثبیت است. به جز ووهان، در سایر استان های چین مشکل خاصی وجود نداشته و در خارج از چین نیز به دلیل همکاری دولت و ملت چین، روند افزایشی ابتلا مشاهده نشده است.

وی گفت: جا دارد، به عنوان یک عضو از وزارت بهداشت ایران، از زحمات شبانه روزی کارکنان بهداشتی کشور چین تشکر کنم.

اسدی لاری بیان کرد: خوشبختانه، تاکنون هیچ موردی از کرونای جدید در ایران مشاهده نشده که این موضوع به علت نظام سلامت بسیار قوی در ایران و تجارب گرانبهایمان در کنترل اپیدمی ها در بحران سیل و زلزله و همچنین، مدیریت راهپیمایی اربعین در عراق، است.

وی ادامه داد: همانطور که دکتر نمکی وزیر بهداشت تاکید کرده اند، ایران دوست دوران سختی ها است و این دوستی و همکاری، راهبردی است و هیچگاه متوقف نخواهد شد، بلکه به سمت توسعه همکاری ها می رویم. همچنین، در تلاش هستیم که همکاری های فناوری پزشکی با کشور چین را گسترش دهیم که این موضوع نیز برعهده معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است.

اسدی لاری عنوان کرد: نکته چهارم درخصوص امکان همکاری ایران و چین در حوزه کنترل بیماری است و چنانچه مقامات چین موافق باشند، می توانیم در زمینه کنترل بیماری نیز همکاری داشته باشیم، البته به امر واقف هستیم که چین توانایی کنترل بیماری را دارد. از این رو درخواست می کنم این موضوع را به پایتخت منعکس کنید. در صورت امکان، توانمندی برای دو کشور برای مقابله با اپیدمی وجود دارد. این موضوع هم به صورت کوتاه در نامه وزیربهداشت ایران به وزارت بهداشت چین، اشاره شده و چنانچه موافق باشید آن را عملیاتی کنیم.

مدیرکل همکاری های بین الملل وزارت بهداشت تاکید کرد: کرونای جدید، بیماری جدیدی است و ایران می تواند در زمینه شناخت بیماری نیز با چین همکاری داشته باشد. در این زمینه، می توانیم همکاری های پزشکی نیز ارائه دهیم. البته این موضوع یک پیشنهاد اولیه است و اگر دکتر نمکی تایید کنند، می توانیم تیم پزشکی را با محوریت انستیتو پاستور ایران و چین، آماده کرد. انستیتو پاستور دو کشور ایران و چین اخیرا همکاری های زیادی با یکدیگر داشته اند، وزارت بهداشت ایران پشتیبان این همکاری ها است.

ویروس کرونای جدید قابل کنترل است

سفیر چین در ایران نیز در این دیدار گفت: تعداد بهبود یافتگان ویروس کرونای جدید در حال افزایش است و تاکنون حدود هشت هزار نفر بهبود یافته از بیمارستان ها ترخیص شده اند.
«چانگ هوا» با بیان اینکه شیوع ویروس کرونای جدید یک چالش بین المللی محسوب می شود، اظهار کرد: شیوع ناگهانی ویروس کرونای جدید برای دولت چین و جهان، چالش و نگرانی ایجاد کرده است. دولت چین در تلاش است که با این ویروس مبارزه کرده و از این چالش عبور کند.
وی ادامه داد: دولت چین نسبت به شیوع این ویروس واکنش سریعی از خود نشان داد و فورا سیستم سراسری را در زمینه بهداشت در کشور فعال و فراهم کرد، در این زمینه جدیدترین امکانات و اقدامات به کار گرفته شد.

سفیر چین در ایران گفت: شیوع این ویروس قابل کنترل بوده و در ۱۱ روز اخیر، آمار جدید ابتلا در سایر استان های چین، روبه کاهش بوده است. تعداد بهبود یافتگان نیز در حال افزایش است و تاکنون حدود هشت هزار نفر بهبود یافته از بیمارستان ها ترخیص شده اند. میزان مرگ و میر این ویروس در سراسر کشور چین ۲.۲ درصد است، اما به جز استان ووهان، میزان مرگ و میر، در سایر استان ها، ۰.۵ درصد است.
وی عنوان کرد: این آمار نشان می دهد که دولت چین برای کنترل این ویروس درتلاش است تا آن را به طور کامل مهار کند. کشور چین مسئولیت خود را می شناسد و از ابتدای شیوع این ویروس، اطلاعات را به صورت شفاف در اختیار جهانیان قرار داده و از همکاری سایر کشورهای آسیایی نیز استقبال می کند./ خبر آنلاین

نظر خود را بیان کنید

ایمیل شما محفوظ خواهد ماند