کد خبر:46819
پ

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان گفت: حکیم ابن سینا از کتاب‌های کتابخانه‌های همدان در تالیفات خود بهره برده از جمله گفته‌اند وی کتاب منطق شفاء را در سرای علویان نوشته است.


به گزارش
روزانه نیوز، عاطفه زارعی در ویژه برنامه شب شعر و بزرگداشت مقام پزشک «از بخارا تا هگمتانه»، که به همت اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان برگزار شد، اظهار کرد: به مناسبت بزرگداشت روز بوعلی و مقام پزشکی گرد هم آمدیم تا بازاندیشی، بازنگری و بازخوانی بوعلی سینا، شخصیت پرآوازه بین المللی را با حضور نویسندگان و شاعران همدانی داشته باشیم.


وی افزود: ملک همدان، همواره گهواره مردان و زنانی بوده که چون خواجه رشیدالدین فضل‌الله همدانی در آن متولد شدند و راهی نو به جهان نشان دارند و یا چون بوعلی سینا جذب آن شدند تا در دامن دانش پرورش و شفا به دنیا دهند به عبارت دیگر مردان و زنان پایتخت تاریخ و تمدن ایران همواره و در هر عصری سخن‌ها برای گفتن داشته و دارند.


مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با بیان اینکه این شکوه همواره در طول تاریخ ادامه داشته است تصریح کرد: مردان و زنان این دیار برگ‌های زرین فراوان به تاریخش بخشیدند چون هشت هزار برگ طلایی درخشان که بر تارک تاریخ این دیار می‌درخشد و سرخی خونشان لحظه‌ای از جوشیدن باز نمی‌ایستد.


وی ادامه داد: امروز اگر بر بام بوعلی گردهم آمدیم و هوای روح بخش تابستان را استشمام می‌کنیم به برکت همان هشت هزار شهید گلگون کفنی است که حداقل وظیفه‌ای که داریم بردن یاد و نام آنهاست.


زارعی گفت: وقتی در متون علمی و ادبی در مورد همدان پایتخت تاریخ و تمدن جستجو می کنیم به پیشینه فرهنگی غنی می‌رسیم که به دو دوره قبل از اسلام و بعد از اسلام تقسیم بندی می‌شود؛ در دوره قبل از اسلام وجود نهادهای فرهنگی از جمله بنای مشهور مرکز اسناد هگمتانه مادستان و حوزه علمیه یا وجود فرهنگستان علوم ایران در عهد باستان، فرهنگستان سینای همدان که یونانیان آن را مکتب سده اکباتان نامیده‌اند را می‌بینیم.


وی با بیان اینکه مکتب بقراطی یونان یکسره متاثر از مکتب پزشکی سینایی ایران است اظهار کرد: دردوره ماقبل اسلامی مدرسه طب اَهمذان تا صدر اسلام همچنان دایر و فعال بوده است.


مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان خاطرنشان کرد: در دوره اسلامی می توان به سده دوم و اوایل سده سوم که نخستین محفل ادبی توسط خاندان بنو سلمه همراه با کتابخانه‌ای در جنب آن بنیاد شده بود اشاره کرد، همچنین در دوره حاکمیت خاندان علویان همدان اواسط سده سوم تا اوسط سده هفتم، محفل ادبی بسیار برجسته و در جنب آن یک حوزه علمی- فرهنگی و کتابخانه معتبری در یکی از قلاع و قصور علویان به وجود آمد که محل مراجعه علماء و حکما و ادبا بود.


وی افزود: چنان که بعدها حکیم ابن سینا از کتاب‌های آنجا در تالیفات خود بهره برده از جمله گفته اند وی کتاب منطق شفاء را در سرای علویان نوشته است.


زارعی خاطرنشان کرد: همدان را در سده‌های سوم تا ششم “دارالسنه” می گفته‌اند و چهار قرن تمام، همدان از مراکز بزرگ حدیثگری در جهان اسلام بود و در عصر طلایی تمدن اسلامی یعنی سده سوم تا پنجم ه.ق، زندگی فرهنگی اسلامی از مراکز قدیمی بغداد و بصره به شهرهای ری، اصفهان، همدان و شیراز انتقال یافت.


مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با اشاره به اینکه در خصوص همدان گذشته از مقوله نقلی و حدیث باید به پایه‌های عقلی و علمی اشاره کرد که ابوریحان بیرونی و بوعلی سینا از کتابخانه ابوجعفر مهلبی همدانی که دوازه هزار جلد در آنجا داشت بهره بردند گفت: در اوایل سده ششم، همدان پایتحت سلاجقه عرب شد و لقب دارالملک یافت، در این زمان این شهر محل رجال دین و دولت و مقصد مردان علم و ادب شد و از شکوه و رونق خاصی مدنی و فرهنگی برخوردار شده بود.


وی اظهار کرد: آثار باقی مانده آن دوران گنبد علویان است و این همه فر و شکوه همدان در حوزه‌های علمی و فرهنگی تا حمله مغولان ادامه داشت، البته پس از این حمله نیز دوباره همدانی نو برخاست چرا که در پیشینه این سرزمین تاریخ و تمدن ساری و جاری است چنانکه مرد دیگری چون خواجه رشید الدین فضل الله همدانی وزیر دانشمند و وطن دوست برخاست و مجددا این تاریخ پر فراز تکرار شد.


زارعی تأکید کرد: اما رسالت کتابخانه‌های عمومی به عنوان دانشگاه مردم این است که این بزرگان و راه آنها را به خوبی به مردم به ویژه نوجوانان و جوانان بنمایاند و در کنار دانشگاه و مدرسه مسیر نقد و تفکر را پویا و آباد نگاه دارد.

وی با بیان اینکه در واقع کتابخانه‌های عمومی حلقه واسطی است که دانشجویان و رهپویان حقیقت را با دانشمندان و فرهیختگان پیوند داده و راه آموختن را همواره کند تأکید کرد: فلسفه کتابخانه عمومی یافتن پاسخ برای سوالات و تولید سوالات جدید است که تلاش می کنیم همواره در این راه موفق باشیم.


در پایان این آیین از محمد صادق صبا و حمیدرضا شاهنظری به نمایندگی از جامعه پزشکان تقدیر به عمل آمد و شاعران همدانی اشعاری به مناسبت روز پزشک و همدان خواندند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید