کد خبر:52160
پ


مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان همدان اظهار کرد: از ابتدای سال 1393 تاکنون از برداشت بیش از 344 میلیون و 500 هزار متر مکعب آب از دشت های استان همدان جلوگیری شده است.

به گزارش روزانه نیوز، رضا اخلاص مند گفت: با بیان اینکه شرکت آب منطقه ای همدان در اجرای طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی کشور پیشگام بوده است، تصریح کرد: با اجرای این طرح از سال 93 تاکنون در استان 6 هزار و 855 حلقه چاه غیرمجاز مسدود شده که منجر به جلوگیری از برداشت بیش از 344 میلیون و 500 هزار مترمکعب آب‌های زیرزمینی شده است.


وی عمق انسداد چاه‌های غیرمجاز مسدود شده را بیش از 211 کیلومتر اعلام کرد و افزود: بیشترین چاه‌ غیرمجاز در شهرستان های کبودراهنگ با 2071 حلقه ، رزن با 987 حلقه و همدان با 954 حلقه مسدود شده است.


اخلاص مند افزود: بیشترین میزان جلوگیری از برداشت غیر مجاز ناشی از انسداد چاه های غیر مجاز در شهرستان های رزن 145 میلیون و 500 هزار متر مکعب، کبودراهنگ 75 میلیون و 700 هزار متر مکعب و ملایر بیش از 30 میلیون متر مکعب ثبت شده است.


وی از برنامه ریزی جهت انسداد بیش از 465 حلقه چاه غیر مجاز تا پایان سال جاری خبرداد و گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون تعداد 86 حلقه چاه غیرمجاز در استان همدان معادل 18 درصد برنامه سال جاری پر و مسلوب المنفعه شده که سبب جلوگیری از برداشت غیر مجاز تقریبا یک میلیون مترمکعبی در مصرف آب‌های زیرزمینی شده است.


اخلاص مند بیشترین چاه غیر مجاز مسدود شده در سال جاری را مربوط به شهرستان کبودراهنگ دانست و افزود: با انسداد 22 حلقه چاه در سال جاری، بیش از 470 هزار متر مکعب در مصرف اب زیرزمینی با عمق انسداد 370 متر صرفه جویی شده است.


مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان همدان گفت: در سال گذشته نیز 722 حلقه چاه غیر مجاز در سطح استان پر شده که حاصل صرفه جویی این تعداد چاه از منابع آب زیرزمینی بیش از 13 میلیون و 500 هزار متر مکعب با عمق انسداد بیش از 16 کیلومتر است.


گفتنی است در سال 1393 طرح ملی ” احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی کشور“ در شورای عالی آب به تصویب رسید، که در آن وزارت نیرو با همکاری سایر ارگانهای ذی ربط موظف به احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی کشور و حفاظت هر چه بیشتر از آبخوانهای کشور شده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید