کد خبر:44832
پ

شهردار همدان تاکید کرد: در راستای ثبت جهانی هگمتانه؛حذف زوائد بصری از بازار و بافت تاریخی باید سریع تر انجام شود

به گزارش روزانه نیوز از مدیریت ارتباطات و امور بین الملل، شهردار همدان، سید مجتبی حسینی به همراه مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان و مدیران شهری همدان صبح امروز از بافت تاریخی و سنتی بازار و کاروانسراها جهت آماده سازی مقدمات ثبت جهانی هگمتانه، بازدید به عمل آوردند.


وی عنوان کرد: باید همه از جمله بازاریان و کسبه به مدیریت شهری کمک کنند تا ناظران یونسکو در بازدید از بافت تاریخی شهر احساس کنند که مدیریتی بر این مجموعه حاکم است و برای ثبت جهانی هگمتانه همه از جمله مردم و مسئولین همنوا شده اند، در این راستا حذف زوائد بصری از بازار و بافت تاریخی باید سریع تر انجام شود.

شهردار همدان خواستار مشارکت مجموعه مدیریت استان در این موضوع شد و افزود: مناطق سه و چهار، سازمان ها و معاونت های مربوطه باید در اسرع وقت برنامه ها را مشخص و در جلسه شورای معاونین مطرح و اقدامات اجرایی مرتبط آغاز شود.


این مقام ارشد مدیریت شهری با تاکید بر ساماندهی و حذف زوائد بصری از بازار و بافت تاریخی گفت: در حال حاضر مهم ترین اولویت پیگیری و انجام حذف زوائد از کارونسراها و بازار و ساماندهی تابلوهای سر در مغازه ها تا موانع و عناصر زائد بصری از منظر گردشگران و ارزیابان یونسکو مرتفع شود.


در ادامه این بازدید مدیرکل میراث فرهنگی استان همدان ثبت جهانی هگمتانه را موضوعی مهم قلمداد کرد و تصریح کرد: قرار است در آینده نزدیک کارشناسان یونسکو به همدان بیایند تا از نزدیک مستندات را به صورت میدانی و از نزدیک ببینند و همه باید تلاش کنیم با یک ارائه خوب ثبت جهانی تسهیل شود.

معصوم علیزاده ضمن تقدیر از مجموعه اقدامات شهرداری همدان در موضوع ثبت جهانی هگمتانه گفت: عقب نشینی خیابان کنار موزه و تخریب طبقه اضافی ساختمان حوزه هنری کار بزرگی بود که نشان داد اگر در کنار هم باشیم اتفاقات خوبی رقم می خورد.

وی بر ارائه خوب شهر همدان به ارزیابان یونسکو و همکاری اصناف و مردم تاکید کرد و گفت: باید داشته های تاریخی، ابنیه ها، ساختمان ها و معماری نفیس و زیبایی های شهر همدان ارائه و حذف انواع تابلوها، کرکره ها، سایبان ها و بنرهای زائد برای حفظ بافت ارزشمند شهر در دستور کار قرار گیرد.


همچنین در این بازدید معاون امور زیربنایی و حمل و نقل شهری شهرداری همدان با اشاره به جلسات و هماهنگی انجام شده درخصوص ثبت جهانی هگمتانه افزود: عمده کارها بر عهده شهرداری گذاشته شده است و جمع‌آوری زواید، شروع عملیات اجرایی جداره سازی خیابان اکباتان و میدان امام، تعیین تکلیف املاک تجاری و مسکونی در خیابان اکباتان و زیباسازی در دستور کار قرار دارد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید