کد خبر:52046
پ


فرماندار شهرستان فامنین گفت: شاخص‌های کتابخانه‌ای شهرستان شامل زیربنا، عضویت و امانت در سال 1402 نسبت به سال 1401 به طور متوسط 20 درصد رشد کردند.


به گزارش روزانه نیوز، انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان فامنین به ریاست سید روح‌الله حسینی، فرماندار شهرستان فامنین و با حضور سید جواد معینی، سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان و سایر اعضای حقیقی و حقوقی در محل فرمانداری فامنین برگزار شد.


سید جواد معینی، سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان در این جلسه اظهار کرد: در گذشته کتابخانه‌های عمومی تنها به ارائه دو خدمت شامل امانت کتاب و سالن مطالعه می‌پرداختند، اما امروز با تغییر این رویه تنوع خدمات افزایش یافته است. اجرای برنامه‌های فرهنگی با محوریت کتاب، کمک به رونق کسب و کارهای کوچک، ارائه آموزش‌های مهارتی در حوزه‌های اجتماعی، خانوادگی، هنری، ادبی و … از جمله فعالیت‌های نوین در کتابخانه‌های عمومی است.


وی با بیان اینکه توجه به روستاها یکی از راهبردهای اصلی کتابخانه‌های عمومی است، افزود: درخشش کتابخانه‌های روستایی در جشنواره‌های مختلف کشوری به ویژه جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب، جشنواره کتابخوانی رضوی، جشنواره دوست من کتاب و … از این نگاه نشأت گرفته است.


سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با بیان اینکه 100 درصد کتابخانه‌های فامنین به وای فای رایگان مجهز هستند تصریح کرد: پنج کتابخانه عمومی در شهرستان فامنین فعال است که سرانه زیر بنا آن 3.35 و بالاتر از میانگین استانی است، همچنین سرانه کتاب به ازای هر 100 نفر 125 جلد کتاب و میزان عضویت آن با 2 هزار و 368 نفر 6 درصد جمعیت شهرستان را شامل می‌شود که همگی بالاتر از میانگین استانی است.


وی با بیان اینکه نباید به این میزان بسنده کرد ادامه داد: چهار پروژه فعال عمرانی شامل توسعه کتابخانه شهید مطهری، محوطه سازی کتابخانه ماماهان، ساخت کتابخانه فدک در روستای فیض آباد و احداث کتابخانه در روستای نگار خاتون در دستور کار قرار دارد.


انس با کتاب هوای جامعه را پاکیزه می‌کند


سید روح‌الله حسینی، فرماندار شهرستان فامنین نیز در این نشست اظهار کرد: مردم فامنین به صورت خودجوش برنامه‌های مختلفی را به مناسبت یادبود رئیس جمهور شهید در تک تک روستاها و شهرها برگزار کردند و برای مراسم بزرگداشت آیت‌الله طه‌محمدی نیز سنگ تمام گذاشتند.


وی با بیان اینکه شهرستان فامنین، سرزمین فرهنگ، ادب و هنر است، افزود: شاخص‌های کتابخانه‌ای شهرستان شامل شاخص زیربنا، عضویت، امانت در سال 1402 نسبت به سال 1401 به طور متوسط رشد 20 درصدی را تجربه کرده است.


فرماندار شهرستان فامنین با بیان اینکه اهالی فرهنگ و ادب این شهرستان در تولید محتوا نیز خوش درخشیدند تصریح کرد: به همت مردم فرهنگ دوست و پیگیری مسئولان در شهرستان کتاب‌های متنوعی تولید شده است.


وی با اشاره به اینکه برای رشد فرهنگ توجه به کتاب و کتابخوانی ضروری است تأکید کرد: انس با کتاب هوای جامعه را پاکیزه کرده و باعث رشد جامعه می‌شود چرا که ترویج کتابخوانی آسیب‌ها و معضلات اجتماعی را کاهش می‌دهد.


رسولی با تأکید بر اینکه مقام معظم رهبری الگوی زنده و دست یافتنی برای کتاب و کتابخوانی هستند ادامه داد: باید سرانه مطالعه کتاب را با استفاده از روش‌های و شیوه‌های مختلف افزایش دهیم. در این میان از نقش مردم در ترویج فرهنگ کتابخوانی هم در زیرساخت‌ها و هم در برنامه‌های فرهنگی نباید غفلت کرد.


وی با اشاره به اینکه در ترویج فرهنگ کتابخوانی نباید از ابتکار عمل غافل شد گفت: هدیه دادن کتاب در اعیاد و روزهای خاص و مهم را در جامعه به عنوان یک فرهنگ رفتاری ترویج دهیم.


فرماندار شهرستان فامنین تأکید کرد: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سفر به شهرستان فامنین وعده اختصاص یک خودرو به عنوان کتابخانه سیار را مطرح کردند که با تحقق آن بسیاری از چالش‌های ما برطرف خواهد شد.


اجرای 709 برنامه فرهنگی در سال 1402
روح‌الله رسولی، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان فامنین نیز در این نشست اظهار کرد: شاخص عضویت کتابخانه‌های عمومی شهرستان فامنین در پایان سال 1402 نسبت به مدت مشابه سال گذشته آن 27 درصد، منابع هفت درصد و زیربنا 47.6 درصد رشد داشته است.


وی افزود: اگرچه پیش بینی شده بود که در سال 1402، 532 برنامه فرهنگی اجرا شود اما به همت کتابخانه‌های عمومی 709 برنامه فرهنگی برگزار شد که 179 مورد آن ویژه کودکان بود.


رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان فامنین تصریح کرد: برنامه‌های سال 1403 با ویژگی هدفمندی، قابلیت گزارش‌گیری، حرکت در مسیر تحقق شعار سال، منطبق با اسناد بالادستی و منابع در نظر گرفته شده، تدوین شده است.

وی تأکید کرد: پیش بینی می‌شود در سال 1403 میزان اعضای کتابخانه‌های به 6.85 درصد جمعیت شهرستان، میزان امانت به 51 هزار و 900 نسخه کتاب، سرانه کتاب به ازای هر 100 نفر به 132 نسخه، سرانه زیر بنا به 3.67 و میزان امانت به 33 هزار جلد ارتقا یابد. همچنین اجرای 731 برنامه فرهنگی پیش بینی شده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید