کد خبر:52066
پ

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان همدان گفت: در حال حاضر مشکلی برای تأمین آب در استان همدان وجود ندارد اما منابع آبی ما محدود است و نمی‌دانیم سال آینده با چه وضعیتی مواجه می‌شویم بنابراین مدیریت مصرف آب باید در دستور کار هم‌استانی‌های عزیز قرار بگیرد.

به گزارش روزانه نیوز، فرهاد بختیاری‌فر با حضور در گفت‌وگوی ویژه خبری به مناسبت آغاز هفته صرفه‌جویی در مصرف آب با اشاره به لزوم مدیریت مصرف انرژی در تمام طول سال، اظهار کرد: «آب، محور امنیت و ضامن توسعه» شعار هفته‌ی صرفه جویی در سال 1403 است که اهمیت مدیریت مصرف آب را نشان می‌دهد.
بختیاری‌فر تصریح کرد: میزان بارش در سال آبی جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته 40 درصد افزایش داشته و سد اکباتان در شهر همدان، سرریز شده است که نشان ‌دهنده‌ی لطف خداوند، مدیریت مصرف در شبکه، مدیریت مصرف منابع آب در بالادست سد اکباتان و هدایت این آب‌ها به سمت سد است.
وی با اشاره به اهمیت آبرسانی از سد تالوار به همدان، بیان کرد: آبرسانی از سد تالوار، یادگار رئیس جمهور شهید برای مردم همدان است و از زمانیکه این سد به مدار بهره برداری وارد شد، حدود 1400 لیتر بر ثانیه آب از آن، برداشت کردیم که تأثیر مهمی در مدیریت مصرف منابع آب سد اکباتان داشت و اگر پروژه‌ی آبرسانی از سد تالوار نبود، شاهد سرریز سد اکباتان نبودیم.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان همدان با بیان اینکه تا قبل از خردادماه برداشتی از منابع آب سد اکباتان نداشتیم و منابع این سد به حداکثر ظرفیت خود رسید، ادامه داد: ما ذخیره‌ی محدودی در سد اکباتان داریم که در حال حاضر، ورودی ندارد بنابراین باید آن را مدیریت کنیم چون هیچ تضمینی پیرامون وضعیت بارش‌ها در سال آبی آینده وجود ندارد به همین دلیل ما باید خود را برای بدترین وضعیت نیز آماده کنیم تا به هیچ عنوان، وضعیتی همانند تابستان 1401 برای هم‌استانی‌هایمان، رقم نخورد.
بختیاری‌فر با اشاره به برنامه‌ریزی برای برگزاری بیش از 20 عنوان برنامه پیرامون هفته‌ی صرفه‌جویی در استان همدان، عنوان کرد: تشویق به صرفه‌جویی در مصرف آب، همواره در دستور کار ما قرار دارد اما این موضوع در این هفته به صورت جدی، پیگیری می‌شود و برنامه‌های بسیار گسترده و جامع برای اطلاع رسانی در این زمینه، برنامه‌ریزی شده است.
وی با بیان اینکه الگوی مصرف آب برای یک خانوده‌ی چهار نفره 15 متر مکعب در ماه است، توضیح داد: مشترکین کم‌مصرف، کم‌تر از پنج متر مکعب در ماه از آب استفاده می‌کنند که این موضوع به اقتصاد خانواده و حفظ منابع آب، کمک می کنند. مشترکینی که از پنج تا 15 متر مکعب آب در ماه مصرف می‌کنند، مشترکین خوش مصرف و خانوارهایی که بیش از 30 متر مکعب آب در ماه مصرف می‌کنند، بد مصرف هستند.
بختیاری‌فر با تأکید بر محدودیت منابع آب در استان همدان، مطرح کرد: در هفته‌ی گذشته و پس از افزایش دما در شهر همدان، مصرف آب در این شهر به دلیل استفاده از کولرهای آبی 300 لیتر در ثانیه، افزایش پیدا کرده است.
وی با بیان اینکه الگوی مصرف آب برای هر نفر روزانه 150 لیتر است، ادامه داد:80 درصد مصرف آب در بخش شست‌وشو است بنبابراین اگر به این نکته توجه شود که برای مصارفی مانند شستن خودرو، فرش و … از آب غیر شرب استفاده شود، صرفه جویی قابل توجهی در مصرف آب را شاهد هستیم.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان همدان پیرامون موضوع آبرسانی به روستاهای استان، بیان کرد: یکی از ویژگی‌های دولت سیزدهم، توجه به آبرسانی روستایی بود که در راستای آن، پروژه‌ی جهاد آبرسانی با همکاری قرارگاه امام حسن مجتبی (ع) در سال 1401 آغاز شد و در قرارداد اول حهاد آبرسانی به روستاهای استان، آبرسانی به 160 روستا با مبلغ قرارداد 509 میلیارد تومان در دست اجراست که 80 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
بختیاری‌فر در پایان، خاطرنشان کرد با توجه به اهمیت آبرسانی به روستاها به دستور استاندار همدان 330 روستا نیز در قرارداد دوم جهاد آبرسانی به روستاهای استان، در دستور کار قرار گرفت و تا سه سال آینده، 490 روستا در استان همدان، آبرسانی می‌شوند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید