اقدامات برای حفاظت از گونه‌های درمعرض انقراض کافی نیست

۱۱:۳۸ قبل از ظهر, ۶ آبان ۱۳۹۹

شناسایی گونه‌های گیاهی و جانوری درمعرض خطر انقراض و حفاظت از آن‌ها هدف دیگر جهان دربازه زمانی سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ بوده است. بر این اساس در کشور ما این گونه‌ها شناسایی شده‌اند اما اقداماتی که برای حفاظت از آن‌ها انجام می‌شود، کافی نیست.

مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی کشور ضمن تشریح ششمین گزارش تنوع زیستی ایران، گفت: شورها موظف بودند که تا سال ۲۰۲۰ تنوع ژنتیکی گیاهی و جانوری را حفظ کنند و فرسایش ژنتیکی را کاهش دهند. ایران جزو ۱۰ کشوری است که در زمینه بانک ژنی گیاهی غنی است و تلاش‌هایی در این راستا صورت گرفته است اما در زمینه حفظ تنوع ژنتیکی دام‌های اهلی اقدام مناسبی انجام نداده‌ایم.

به گزارش روزانه نیوز ، اسکندر زند  درباره ششمین گزارش تنوع زیستی ایران که اخیرا منتشر شده است، اظهار کرد: در این گزارش اقدامات انجام شده برای دستیابی به ۲۰ هدف کنواسیون «آیچی» – که برای اجرا در سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ تدوین شده بود – بررسی و به اهداف ملی حفظ تنوع زیستی نیز پرداخته شده است.

وی ادامه داد: اولین هدف «آیچی» افزایش آگاهی و اطلاعات مردم درباره تنوع زیستی طی ۱۰ سال اخیر بود همچنین تاکید شد که عموم مردم از اقداماتی که می‌توانند برای حفاظت و استفاده پایدار از تنوع زیستی انجام دهند، آگاه شوند. خوشبختانه این یکی از اهدافی است که در ایران طی ۱۰ سال اخیر تا حدود خوبی اجرایی شده است. برای مثال تدوین کتب درسی و آموزش به دانش‌آموزان ازجمله اقدامات در این راستا بوده است.

مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی کشور با اشاره به اینکه هدف دیگر «آیچی» جلوگیری از تخریب جنگل‌ها بود، تصریح کرد: در بیشتر کشورها نسبت به این هدف مسئولانه اقدام و وضعیت حفاظت از جنگل‌ها نسبت به دهه‌های قبل بهتر شده است. در ایران نیز با اجرای طرح تنفس جلوی تخریب جنگل‌ها در شمال کشور تاحدودی گرفته شد اما نباید فراموش کنیم که طی ۴۰ سال اخیر سطح زمین‌های زراعی در شمال کشور از ۳۰۰ هزار هکتار به ۷۰۰ هزار هکتار رسیده است و بخشی از جنگل‌ها تبدیل به اراضی کشاورزی شده اند.

زند در ادامه با بیان اینکه مدیریت پایدار ذخایر زنده دریایی از جمله اهداف دیگر جهانی طی سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ بوده است، گفت: کشورهای مختلف در دنیا از جمله ایران تلاش کرده‌اند که با آبزی‌پروی در محیط‌های خارج از دریا در جهت تحقق این هدف گامی موثر بردارند. با این وجود تنوع زیستی در دریاها به شدت درمعرض آسیب است و حتی در کشور ما تنوع‌ زیستی در خلیج‌فارس و دریای عمان وضعیت خوبی ندارد.

وی اظهار کرد: بر اساس اهداف «آیچی» قرار بود که تا سال ۲۰۲۰، ۱۰ درصد از وسعت سواحل دریایی در کشورها به عنوان منطقه حفاظت شده شناخته شوند اما در حال حاضر این رقم در ایران حدود ۱.۵ تا ۲ درصد است و در کل وضعیت خوبی در زمینه حفاظت از سواحل دریایی نداریم.

مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی کشور با اشاره به اینکه کاهش آلودگی‌ها از جمله آلودگی‌های حاصل از مازاد مواد غذایی و آلودگی‌های پلاستیکی از اهداف دیگر کنوانسیون «آیچی» است، تصریح کرد: در این زمینه نیز ما توفیق زیادی نداشتیم و به‌ویژه آلودگی‌های پلاستیکی در کشور ما رو به افزایش است. از این‌رو باید در این زمینه اقدامات جدی‌تری انجام دهیم.

زند افزایش سطح مناطق حفاظت‌شده در جهان را یکی دیگر از اهداف «آیچی» ذکر کرد و توضیح داد: بر اساس این هدف قرار بود که تا سال ۲۰۲۰، ۱۷ درصد از مساحت کشورها به عنوان مناطق حفاظت شده معرفی شوند. خوشبختانه در این زمینه پیشرفت‌های خوبی در جهان حاصل شده است. در کشور ما نیز درحال حاضر ۱۲ درصد از مساحت کشور را مناطق حفاظت شده تشکیل می‌دهند./ایسنا

نظری درج کنید

ایمیل شما محفوظ می ماند

هجده + 5 =