روحانی: سه کشور اروپایی به ایران بدهکار هستند

۱۲:۰۱ بعد از ظهر, ۶ اسفند ۱۳۹۹
0 243

رئیس جمهور با بیان اینکه آمریکا در این سه سال، با هر بهانه‌ای می‌خواست ما را محکوم کند اما موفق نشد، گفت: سه کشور اروپایی خیلی بدهکار ما هستند. سه سال ما صبر کردیم و آن‌ها کاری نکردند. تنها می‌خواستند چیزی پیدا کنند و بگویند شما هم تخلف کردید.

به گزارش روزانه نیوز حجت الاسلاو والمسلمین حسن روحانی صبح امروز در بخشی از سخنانش در جلسه هیئت دولت، با بیان اینکه امام علی (ع) یکی از مظلوم‌ترین شخصیت‌های تاریخ بشری است، اظهارداشت: امیرالمومنین (ع) باید برای حفظ وحدت، منافع مسلمین و مردم الگوی ما باشد. باید حرکات و سکنات مان مانند امام علی(ع) باشد. باید در مقام عمل او مقتدای ما باشد و پای ما، جای پای مبارک او باشد.

وی  با تبریک روز پدر ادامه داد: در برابر عظمت همه پدران خوب جامعه تعظیم می‌کنیم و امیدواریم آن احسانی که خداوند به ما امر کرده است با احترام در زمان حیات و با اهدای خیرات در زمان وفات شان انجام دهیم.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه نباید بگذاریم مردم از عملکرد ما مایوس شوند، تصریح کرد: اداره کشور پیچیدگی‌های بسیار فراوانی دارد، اجرای امور کار ساده‌ای نیست. با احساسات، هیجان و شعار نمی‌توان کشور را اداره  کرد و در برابر دشمنان مبارزه و برنامه ریزی کرد.

روحانی با بیان اینکه آنچه امروز از هر چیزی مهمتر است، وحدت و انسجام مخصوصا بین قواست، تاکید کرد: دراین شرایط  باید منسجم باشیم و نباید روبروی هم بایستیم بلکه باید در کنار هم باشیم؛ نباید مچ گیری کنیم باید دست گیری کنیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه امروز وحدت و انسجام بزرگترین وظیفه ماست، گفت: آنچه دشمن را شکست می‌دهد، وحدت و انسجام است. مردم هستند که می‌توانند دشمن را دچار شکست کنند؛ اراده مردم را ضعیف نکنیم و نگذاریم مردم نسبت به آینده‌ای که باید خوشبین باشند برای ماه‌ها و سال‌های آینده ناامید شوند و ذهن‌شان مغشوش شود.

وی با بیان اینکه یکی از مسائل بسیار مهم، صلح آمیز بودن فناوری هسته‌ای ماست، گفت: اگر کاری کردیم صلح آمیز بودن فناوری هسته‌ای زیر سوال رفت یعنی خطا کردیم و راهی را پیمودیم که دشمن می‌خواهد.

روحانی تاکید کرد: به دروغ به ما تهمت زدند فعالیت هسته‌ای غیر صلح آمیز  داریم و با این توطئه ما را به شورای امنیت و تا مرز جنگ پیش بردند. وظیفه شرعی، اخلاقی و فتوای رهبری می‌گوید فعالیت هسته‌ای باید صلح آمیز باشد.

وی با اشاره به اینکه علامت و رفتار ما باید صلح آمیز بودن فعالیت هسته‌ای را نشان دهد، گفت: مردم و دوستان ما در دنیا حرف‌مان قبول می‌کنند ولی دشمنان ما نمی‌پذیرند؛ اینجا نقش سازمان‌های بین المللی بسیار تاثیرگذار است.

رئیس جمهور بیان داشت: آژانس بین المللی انرزی اتمی تاسیس شده تا صلح آمیز و یا غیر صلح آمیز بودن فعالیت هسته‌ای کشورها را تائید کند؛ وقتی آن نهاد گفت کار این کشور صلح آمیز است؛ حربه از دست دشمنان گرفته شده و دیگر بدخواهان نمی‌توانند حرفی بزنند. یکی از آثار مهم برجام این بود که این حربه را از دست دشمن گرفت.

روحانی با بیان اینکه (PMD) همه بهانه دشمن بود و می‌گفت برخی فعالیت‌های ایران مشکوک است، گفت: بزرگترین ضربه بر تبلیغات بدخواهان این بود که پرونده (PMD) با برجام بسته شد.

وی با اشاره به اینکه ما محکم در برجام هستیم، اضافه کرد: ممکن است تعهدات‌مان در برجام  را کاهش داده باشیم اما به اصل برجام متعهد هستیم و با تمام قذدرت از آن حمایت می‌کنیم. اگر ما صبر و تحمل نمی‌کردیم، در این سه سال جنگ اقتصادی، برجامی باقی نمی‌ماند.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه برجام به‌خاطر صبر ملت ایران باقی مانده است، گفت: اروپا که کنج خانه رفته بود، آمریکا هم که از برجام خارج شده بود و بقیه هم کاری نمی‌کردند اما ایران برجام را حفظ کرد. رابطه ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی برای به کرسی نشاندن حرف‌مان در افکار عمومی است.

وی عنوان کرد: برای اینکه از صندلی اتهام دشمن پایین بیاییم، راهش همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی است. اگر راه همکاری با آژانس خراب شود، راهی باقی نمی‌ماند. آژانس در برابر اتهامات ترامپ ایستاد و گفت ایران ۱۵ بار به تعهداتس عمل کرده است.
روحانی با اشاره به اینکه یکی از جاهایی که ترامپ شکست خورد، آنجا بود که می‌خواست از آژانس استفاده کند، تصریح کرد: ترامپ یک سال در خروج از برجام تعلل داشت آن هم به علت ایستادگی آژانس بود.
وی با بیان اینکه آمریکا در این سه سال، با هر بهانه‌ای می‌خواست ما را محکوم کنند اما با کارهایی که ما درداخل کشور کردیم، موفق نشد، گفت: سه کشور اروپایی خیلی بدهکار ما هستند. سه سال ما صبر کردیم و آن‌ها کاری نکردند. تنها می‌خواستند چیزی پیدا کنند و بگویند شما هم تخلف کردید.
روحانی با اشاره به اینکه ادامه روابط با آژانس بین المللی انرژی اتمی بسیار اهمیت دارد، عنوان کرد: البته ادامه ارتباط‌مان با سازمان ملل اهمیت نیز اهمیت دارد. مسائل سیاسی برایمان بسیار مهم است و باید سعی در حفظ این روابط مهم داشته باشیم.
رئیس جمهور با اشاره به قانون «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران» اضافه کرد: ما هم به این قانون عمل کرده و هم روابط مان با آژانس را حفظ کردیم. از همه مهمتر به دنیا می‌گوییم ما فعالیت صلح آمیز هسته‌ای داریم.
وی با بیان اینکه دولت با تدبیر خود هم قانون «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران» را اجرا کرد و هم ذره‌ای از آن تخطی نکرد، افزود: این قانون را به طور صد درصدی، هنرمندانه و هوشمندانه اجرا کردیم. به گونه‌ای عمل کردیم که آژاتنس بین المللی انرژی اتمی هم گفت، ایران نمی‌خواهد فعالیت غیر صلح آمیز کند؛ خب این قانون هم است و ایران باید به آن عمل کند. یکی از روز‌های بسیار خوب برای دولت تدبیر و امید، همین هفته بود.

روحانی با اشاره به اینکه ما نمی‌خواهیم دنیا را بر علیه خودمان بشورانیم، گفت: یک سخنی هم با طرف‌های برجام دارم. ما ملت، دولت و نظامی هستیم که یا چیزی را قبول نمی‌کنیم و یا اگر قبول کردیم به عهدمان پایبند می‌مانیم. این را دین، اخلاق فرهنگ ایران و اسلامی به ما گفته است.

رئیس جمهور با بیان اینکه خطاب من به طرف‌های برجام است، گفت: ما برجام را امضا کردیم و به خوبی پای امضای مان ایستادیم، اما کلاه خودتان را قاضی کنید هیچ گاه صد درصد به تعهدات تان عمل نکردید. روسیه و چین دو کشوری بودند که با ما کار کردند، اما کشور‌های اروپایی سست بودند و در بسیاری مقاطع بی عمل بودند و آمریکا هم که خارج شد و این همه حنایت کرد.
وی گفت: ما برجام را حفظ کردیم. اگر این ساختمان را حفظ نمی‌کردیم امروز چیزی نبود که شما بگویید ما می‌خواهیم به برجام برگردیم. امروز در شرایطی هستیم که بقای برجام و حیات ونشاط آن بر مبنای این است که آمریکا دست از تروریسم اقتصادی بردارد. ما از شرط نمی‌گوییم آمریکا باید پای این عهد می‌بود، ولی دولت قبلی خارج شد. حالا این دولت می‌داند که دولت قبلی اشتباه کرده است.
رئیس جمهور اضافه کرد:چند تن از مقامات عالی رتبه در دولت جدید آمریکا گفته اند، فشار‌های حداکثری نسبت به ایران شکست خورده است. یک حرف خوب در این دولت جدید همین بوده است. اینکه اعلام می‌کنند کار ترامپ غیر عاقلانه و غیر منطقی بوده کار خوبی است، اما نکته مهم این است که شما می‌خواهید به مسیر فعالیت‌های تروریستی اقتصادی ادامه دهید یا نه؟
وی خطاب به دولت جدید آمریکا گفت: ترامپ با خروج از برجام ۲۰۰ میلیارد دلار ضرر مستقیم و صد‌ها میلیارد دلار ضرر غیر مستقیم به ما وارد کرد؛ اینکه چطور جبران کنید قدم بعدی است، جنایت باید متوقف شود شما هنوز حساب بانک‌های ما را آزاد نکردید. از روز اول گفتیددر کرونا می‌خواهیم کمک کنیم، اما مانع از دریافت وام ما از صندوق بین المللی پول شدید. در برجام حرف می‌زنیم، اما بر برجام حرف نمیزنیم و چیزی به آن اضافه نمی‌شود؛ شرط این است که کار را شروع کنید.
روحانی با اشاره به طرح مورد افتتاح در روز پنجشنبه گفت: یک جاده از ابیک می‌آید و مسیرماشین‌های غرب به جنوب را ۲ ساعت کم می‌کند و در انتها به ورامین می‌رسد؛ این کار از سال ۹۴ با همکاری دولت و سپاه و قرارگاه خاتم شروع شد و همه همکاری کردند.

رئیس جمهور با اشاره به زلزله سی سخت گفت: وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان مدیریت بحران از ابتدای بروز این حادثه به منطقه اعزام شدند و استاندار از اول در میدان حاضر بوده است. هوا سرداست و مردم در رنج هستند. در دولت مبلغ ۱۸۵ میلیارد تومان اعتبار برای کمک‌های بلاعوض و نیز ۳۰۷ میلیارد تومان در باب کمک‌های قرض الحسنه اختصاص دادیم. به مردم سی سخت و سمیرم عرض می‌کنم همه مردم در غم و رنج تان شریک هستند و انشالله در اسرع وقت در خانه‌های خود استقرار یابید./میزان

Leave A Reply

Your email address will not be published.