اولویت ستاد ملی مقابله با کرونا سلامت مردم است

دبیر کمیته امنیتی، اجتماعی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت:

۱۱:۵۳ قبل از ظهر, ۱۹ فروردین ۱۴۰۰
0 307

دبیر کمیته امنیتی، اجتماعی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: اولویت ما سلامت مردم است، یعنی با نگاه به اولویت سلامت تصمیمات گرفته می‌شود و این راهبرد کلان ستاد ملی مقابله با کروناست.

به گزارش روزانه نیوز از واکسیناسیون تا محدودیت‌های جدید کرونایی شب گذشته ۱۸ فروردین‌ماه در برنامه گفتگوی ویژه خبری با حضور قاسمی دبیر کمیته امنیتی، اجتماعی ستاد ملی مقابله با کرونا و صالحی متخصص بیماری‌های عفونی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

قاسمی با اشاره به اینکه ما در تمام تصمیم گیری‌ها تلاشمان بر این شده است تا اجماع سازی صورت بگیرد گفت: اولویت ما سلامت مردم است، یعنی با نگاه به اولویت سلامت تصمیمات گرفته می‌شود و این راهبرد کلان ستاد ملی مقابله با کروناست.

وی افزود: باید بین حوزه‌های مختلف و سلامت تعادل برقرار شود، لذا همه امور انجام شده است، باید بپذیریم که در شرایط عادی قرار نداریم، همه باید به هم کمک کنیم تا بتوانیم این روند را مدیریت کنیم.

دبیرکمیته اجتماعی، امنیتی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه تنها مشاغل حیاتی و ضروری در شهر‌های قرمز اجازه فعالیت خواهد داشت گفت: وضعیت خوبی که در اسفند ماه داشتیم نتیجه برنامه ریزی و ۵ ماه تلاش بود.

قاسمی با اشاره به اینکه ویروس انگلیسی در اکثر استان‌های کشور گردش پیدا کرده است افزود: شاهدیم که وضعیت شهر‌های ما از زرد و آبی به سمت نارنجی و قرمز تغییر کرده است لذا بر اساس آماری که امروز وزارت بهداشت منتشر کرد، در حال حاضر ۲۵۷ شهر قرمز، ۱۲۹ شهر نارنجی و ۵۱ شهر زرد هستند.

وی با اشاره به تجربه ۹ ماه فعالیت در مدیریت بیماری کرونا اظهار کرد: از اسفند سال ۹۸ تا آبان سال ۹۹ در قالب طرح مدیریت هوشمند محدودیت‌ها کار دنبال شد، این طرح به تصویب جلسه چهل و چهارم ستاد ملی مقابله با کرونا رسید و مبنای عملکرد الزامات و محدودیت‌هایی بود که متناسب با وضعیت شهر‌ها اجرایی شد.

دبیر کمیته امنیتی، اجتماعی، انتظامی ستاد ملی مقابله با کرونا تصریح کرد: در آبان‌ماه سال گذشته روند بیماری تصاعدی شد، لذا طرح مدیریت هوشمند عملیاتی شد، در آن زمان وضعیت شهر‌ها به چهار قسمت قرمز، نارنجی، زرد و آبی تقسیم شد، برای هرکدام از این وضعیت‌ها یک جدول الزامات و محدودیت‌ها را طراحی کردیم.

پلمب حدود ۴۲ هزار واحد صنفی متخلف از نظر عدم رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی 

قاسمی ادامه داد: ویروس رفتاری قابل پیش‌بینی ندارد و ویژگی‌های خاص خود را دارد، در همه جای دنیا این مسئله اتفاق می‌افتد و به همین خاطر طرح هوشمند را اجرایی کردیم، هوشمند بودن به دلیل این است که نوع بیماری و ویروسی که با آن مواجه هستیم رفتار‌های غیر قابل پیش بینی دارد، حدود یک سوم از صنوف در حوزه‌های مختلف که در راستای ضروریات زندگی مردم، فضای تولیدی و اقتصاد کشور فعالیت می‌کنند، می‌توانند فعالیت شان را در شهر‌های قرمز ادامه دهند، ما به صورت هفتگی وضعیت شهر‌ها را از اول آذرماه اعلام می‌کردیم.

وی با اشاره به اینکه ۴۲ هزار واحد صنفی ناقض محدودیت‌های کرونایی در چهار ماه اخیر پلمب شدند افزود: در راستای طرح جامع مدیریت هوشمند بالغ بر یک میلیون و ۷۰۰ هزار نظارت توسط کمیته نظارت استان‌ها انجام شد و حدود ۴۲ هزار واحد صنفی متخلف از نظر عدم رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی پلمب شدند.

دبیر کمیته اجتماعی، امنیتی، انتظامی ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار کرد: واحدی که پلمب شده متوجه خسارت‌هایی می‌شود، نظارت یک بخش تخصصی دارد که بخشی از آن مربوط به کارشناسان بهداشت محیط می‌شود.

قاسمی با بیان اینکه از زمانی که بحث ممنوعیت تردد‌ها مطرح شد راهکاری که برای تردد‌های ضروری پیش بینی شد گفت: به این صورت بود که مستنداتی باید ارائه داده می‌شد تا مجوزی را دریافت کنند، در اوایل تا فرمانداری‌ها بخواهند با این مسئله به روزرسانی شوند مشکلاتی ایجاد شد، در نهایت این موضوع را بسیار محدود کردیم و در ۴ الی ۵ حوزه ضروری مجوز‌ها صادر می‌شود و بر اساس مستنداتی که در حقیقت، متقاضی ارائه می‌دهد راستی‌آزمایی می‌شود، مجوز‌ها یا برای مباحث اداری، قضایی و یا درمانی صادر می‌شود.

وی خاطرنشان کرد:ما هر هفته جلساتی را برگزار می‌کنیم، ۱۳۰ جلسه کارشناسی شده را تاکنون تشکیل داده ایم، برای یک مسئله ساده ساعت‌ها و هفته‌ها جلسه برگزار می‌شود تا به جمع‌بندی برسیم، اولویت تصمیم نظر دوستان وزارت بهداشت است و در مورد نوروز بر اساس مصوبه ستاد ملی تصمیمات اجرایی شد.

مصطفی قانعی رئیس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا در بخش دیگری از برنامه گفت:واکسن داخلی به طور مشخصی با یک برنامه مشخص حمایت می‌شود و در حقیقت این کوتاهی تامین کنندگان واکسن خارجی است که نه فقط برای ایران بلکه برای کشور‌های دیگر به جز ۷، ۸ کشور این بدقولی وجود دارد لذا زمینه‌ای ایجاد شد تا واکسن ساز‌های داخلی بیشتر مورد توجه قرار بگیرند.

وی با اشاره به اینکه برای خرید واکسن مدت طولانی در کمیته ملی واکسن بحث و تمام تمهیدات انجام شد افزود: سهمیه کوواکس خریداری شد و پول آن پرداخت شد، منتها وضعیت به شکلی است که تأمین واکسن مطابق با تولید کننده و نظر تولید کنندگان و یا آورده تولیدکنندگان صورت نگرفته است و این موضوع مختص به ایران نیست.

قانعی ادامه داد: میزان واکسیناسیون و میزان واکسنی که داریم به طور واضح باید بگویم که نسبت به برخی کشور‌ها عقب هستیم و در این موضوع تردیدی نیست.

واکسن پاستور زودتر از مهرماه به دست مردم می‌رسد

وی اظهار کرد: تعداد واکسنی که در داخل ایران تولید می‌شود نسبت به بقیه کشور‌ها بسیار قابل توجه است که امید می‌رود تا مهرماه بتواند پاسخگوی نیاز کشور باشد، همیشه این بحث را داشتیم که تاخیری را در تولید نسبت به بقیه کشور‌ها در حدود پنج، شش ماه داریم، ولی انشالله واکسن را به مردم خواهیم رساند.

دبیر کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا تصریح کرد: کادر پزشکی، سالمندان و کسانی که بیماری خاص دارند این‌ها ممکن است از مهر ماه به بعد واکسن را دریافت کنند، اما قبل از آن گروه‌های پرخطر واکسن را دریافت می‌کنند، ایران با دو یا سه واکسن را با سایر کشور‌ها تولید مشترک دارد، واکسن پاستور زودتر از مهرماه به دست مردم می‌رسد.

قانعی اظهار کرد: علت کم بودن ورود واکسن خارجی تاخیر تامین کنندگان خارجی است نه تاخیر خرید، از سوی دیگر باید اذعان داشت که ویدیو‌های منتشر شده در فضای مجازی درباره تجهیزات تست کرونا قابل راستی آزمایی نیستند، امیدواریم از شهریور ماه به بعد بحران نداشته باشیم.

محمدرضا صالحی فوق تخصص بیماری‌های عفونی افزود: ویروس کرونای انگلیسی این قابلیت را دارد که جهش‌های جدیدی پیدا کند که در جمعیت‌های با حجم بالاتر و بیمارانی که دچار نقص ایمنی هستند گسترش پیدا کند.

وی ادامه داد: ویروس جهش یافته انگلیسی، واگیری بسیار بالایی دارد یعنی تقریباً ۷۰ درصد بیشتر از نوع ووهان قدرت سرایت دارد البته این ویروس رفتار بالینی متفاوتی ندارد و این نگرانی وجود دارد که به سمت جهش‌های خطرناک با رفتار‌های بد بالینی برویم.

صالحی تاکید کرد: در حال حاضر وضع خیلی وخیم است و این ویروس جهش یافته با بالا بودن تعداد مبتلایان به صورت ناگهانی و حجم بالای بیمارانی که به سیستم بهداشتی و درمانی تحمیل می‌کند می‌تواند نظم سیستم بهداشت و درمان را بر هم بزند که این بی نظمی می‌تواند موجب افزایش مرگ و میر باشد.

این فوق تخصص بیماری‌های عفونی افزود: در روز‌های گذشته تعداد تست مثبت، بستری و فوتی افزایش پیدا کرده است که این شرایط به قدرت بالای چسبندگی ویروس جهش یافته به سلول‌های انسان بستگی دارد، مردم باید شیوه نامه‌ها را رعایت کنند و مسئولین باید محدودیت‌ها را عملیاتی کنند.

صالحی با اشاره به اینکه تصمیم گیران باید دستورالعمل‌های مقابله با کرونا را عملیاتی کنند اظهار کرد: مردم نیز باید تا حد امکان به دستور العمل‌های مقابله با کرونا پایبند و متعهد باشند، همه موارد مشکوک میان آلرژی و کرونا؛ ابتلا به کرونا در نظر گرفته شود، علائمی مثل تب بالا، سردرد شدید و اسهال شدید در آلرژی کمتر مشاهده می‌شود./باشگاه خبرنگاران

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.