تعیین شعبه ویژه رسیدگی به جرایم انتخابات ۱۴۰۰ در دادسرای تهران

دادستان تهران اعلام کرد:

۱:۲۹ بعد از ظهر, ۴ اسفند ۱۳۹۹
0 242

دادستان عمومی و انقلاب تهران ضمن اعلام تعیین شعبه ویژه رسیدگی به جرایم احتمالی انتخاباتی در دادسرای تهران، گفت: رویکرد دادستانی تهران در انتخابات ۱۴۰۰ مبتنی بر پیشگیری از تخلف و نظارت است.

به گزارش روزانه نیوز از دادسرای عمومی و انقلاب تهران،  علی القاصی مهر در نخستین جلسه هماهنگی قضایی برای برگزاری انتخابات ۱۴۰۰ در شهر تهران ضمن تشریح وظایف ستادهای پیشگیری و رسیدگی به جرایم و تخلفات انتخاباتی بر اساس بخشنامه اخیر صادره از سوی رئیس قوه قضاییه افزود: باید زیرساخت ‌های قضایی مورد نیاز برای نظارت بر انتخابات و پیگیری احتمالی وقوع جرایم و تخلفات با دو رویکرد پیشگیری و نظارت فراهم شود.

وی با اشاره به اینکه رئیس کل دادگستری استان تهران و دادستان تهران در ستاد مرکزی پیشگیری و رسیدگی به جرایم انتخاباتی عضویت دارند؛ اعلام کرد: طبق بخشنامه ریاست معظم قوه قضاییه، در برگزاری انتخابات پیش رو ستاد رسیدگی به تخلفات انتخاباتی در استان تهران، در بطن ستاد کشوری تشکیل می شود.

القاصی مهر با اشاره به برگزاری انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری، ششمین دوره شهر و روستا و انتخابات میان دوره ای مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی در آینده نزدیک اظهارداشت: بخشی از تخلفات در این حوزه ها به دادسرای عمومی و انقلاب تهران سر ریز می شود، از این برخورد با جرایم احتمالی انتخاباتی نیازمند اشراف ویژه است و باید با برنامه ریزی و تمهید خاص تدابیر لازم بمنظور جلوگیری از وقوع بزه انتخاباتی اتخاذ شود.

دادستان تهران ادامه داد: بخشی از جرایم انتخاباتی در بستر فضای مجازی اتفاق می افتد و بخشی در حوزه حقیقی، به همین دلیل باید شعبه ویژه رسیدگی به جرایم انتخاباتی در دادسراهای تخصصی راه اندازی شود.

القاصی مهر با اشاره به حضور مقامات و مسئولان در انتخابات و احتمال مواجهه با جرایم و تخلفات و شکایاتی در این حوزه، بر لزوم تخصیص یک شعبه در دادسرای کارکنان دولت برای رسیدگی به جرایم و تخلفات احتمالی انتخاباتی تأکید کرد.

در این جلسه، احمد رحمانیان معاون اول دادستان تهران به تشریح وظایف دادستانی در حوزه برخورد با جرایم و تخلفات انتخاباتی پرداخت و اظهار داشت: در حوزه انتخابات دو وظیفه مشخص قضایی شامل پیشگیری و رسیدگی به جرایم و تخلفات انتخاباتی بر عهده دستگاه قضایی است که با توجه به اینکه بسیاری از جرایم انتخاباتی از نوع جرایم درجه ۷ و ۸ هستند، رسیدگی به آن در صلاحیت محاکم قرار دارد.

رحمانیان افزود: در خصوص این نوع جرایم باید با دادگستری استان هماهنگی های لازم انجام شود، البته باید اقداماتی برای توجیه مأموران و ضابطان نیز صورت گیرد.

وی با بیان اهمیت توجیه، ارشاد، انذار و اطلاع رسانی در بحث پیشگیری از جرایم انتخاباتی افزود: در این راستا باید با استفاده از ظرفیت ‌های رسانه، قوانین و مقررات انتخاباتی را در قالب جزوه و کتابچه‌ های آموزش ارائه داد تا هم زمینه‌ های وقوع تخلفات کاهش یابد و هم در رسیدگی به شکایت ‌ها دچار تشتت و سردرگمی نشویم.

معاون اول دادستان تهران از تعیین و تدوین برنامه پیشگیری از جرایم و تخلفات انتخاباتی در آینده ای نزدیک در دادستانی تهران خبر داد و افزود: برای تحقق این امر دبیرخانه ‌ای تشکیل شده و قرار است نمایندگانی به هیئت‌ های اجرایی معرفی شود علاوه بر این اقدامات پیشگیرانه در مراحل قبل، حین و پس از انتخابات احصاء و به دستگاه های مسئول ابلاغ شود.

بررسی راهکارهای پاسخگویی به استعلامات دستگاههای نظارت و اجرایی در خصوص صلاحیت داوطلبان از حیث پیشینه قضایی، یکی دیگر از محورهای بحث و بررسی در جلسه امروز هماهنگی انتخاباتی دادستانی تهران بود که طی آن مقرر شد امکانات اداره سجل کیفری دادسرای عمومی و انقلاب تهران برای پاسخگویی به بیش از ۴۰ هزار استعلام احتمالی برای برگزاری انتخابات شوراها تجهیز شود./ایرنا

Leave A Reply

Your email address will not be published.