ادعای وزارت خارجه فرانسه درباره برنامه هسته‌ای ایران

۹:۱۰ قبل از ظهر, ۵ اسفند ۱۳۹۹
0 242

وزارت خارجه فرانسه مدعی شد وزرای خارجه اتحادیه اروپا وضعیت کنونی برجام را نگران کننده می‌دانند.

به گزارش روزانه نیوز به نقل از الجزیره، وزارت خارجه فرانسه مدعی شد وزرای خارجه اتحادیه اروپا وضعیت کنونی برنامه هسته ای ایران را نگران کننده می دانند.

پیش از این هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان در سخنرانی خود در کنفرانس خلع سلاح که زیر نظر سازمان ملل در ژنو برگزار می‌شود، خواستار نجات توافق هسته‌ای شد که ایران در سال ۲۰۱۵ با کشور‌های اروپایی و آمریکا امضا کرد و ادعا کرد این کار به نفع تهران است.

دولت جو بایدن از مدت‌ها پیش از روی کار آمدن داعیه بازگشت به توافق هسته‌ای ایران را مطرح کرده است. با این حال با گذشت یک ماه از آغاز به کار خود، از پیش شرط‌هایی از جمله برداشتن نخستین گام از سوی ایران مکرر صحبت به میان می‌آورد. واشنگتن از شامگاه پنج شنبه از نمایشی دیپلماتیک شامل لغو درخواست فعال سازی مکانیسم ماشه، تقلیل محدودیت‌های دیپلمات‌های ایران در نیویورک و چراغ سبز برای شرکت در نشست کمیسیون مشترک برجام برای القای حسن نیت غیرواقعی خود پرده برداشت. در حالیکه این اقدامات در مقایسه با عیار رفع تحریم‌های ایران فاقد ارزش حقوقی برای ایران ارزیابی می‌شوند.

ایران پیشتر در بیانیه‌ای به آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرده بود که اجازه ورود ناظران برای بازرسی سایت‌های هسته‌ای را لغو خواهد کرد.

ایران شرط پایبندی به پروتکل الحاقی و اجازه مجدد بازرسی را در برگشت دوباره آمریکا به برجام و برداشتن تحریم‌های دولت پیشین آمریکا تحت ریاست جمهوری «دونالد ترامپ» منوط کرده است.

نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی ساعتی پیش اعلام کرد: از ساعت ۱۲ امشب چیزی به نام تعهدات فراتر از پادمان نداریم؛ دستورات لازم به تاسیسات هسته ای صادر شده است.

مقامات آمریکایی و متحدان اروپایی آن‌ها صرف نظر از بدعهدی اثبات شده خود و نقض برجام از سوی دولت پیشین واشنگتن همچنان برای بازگشت به توافقی که آن را زیر پا گذاشته‌اند شرط تعیین می‌کنند./باشگاه خبرنگاران

Leave A Reply

Your email address will not be published.