ایران ۱۰ نفتکش حامل بنزین به ونزوئلا می‌فرستد

۱:۲۶ قبل از ظهر, ۱۷ آذر ۱۳۹۹
0 296

بلومبرگ اعلام کرد این ناوگان شامل ۱۰ نفتکش ایرانی است که بخشی از آن‌ها پس از تخلیه بار خود، به ونزوئلا برای صدور نفت خام این کشور کمک خواهند کرد.

به گزارش روزانه نیوز به نقل از خبرگزاری بلومبرگ ایران با نادیده گرفتن تحریم‌های آمریکا در حال فرستادن بزرگ‌ترین ناوگان از نفتکش‌های خود به سمت ونزوئلاست تا به این کشور برای حل بحران سوخت کمک کند.

 

بلومبرگ افزود:  در حالی که حتی کشورهای چین و روسیه از نقض تحریم‌های آمریکا در مورد تجارت با ونزوئلا خودداری می‌کنند اما دولت نیکلاس مادورو وابستگی خود به ایران را به عنوان آخرین متحد افزایش داده است.
این خبرگزاری تاکید می‌کند ونزوئلا زمانی یکی از اصلی‌ترین فروشندگان نفت خام به آمریکا بود و یکی از پایین‌ترین قیمت‌های بنزین را در جهان داشت، اما اکنون به سختی می‌تواند سوخت تولید کند.
بلومبرگ اضافه کرد: ناوگان نفتکش‌های کنونی ایران تقریبا دو برابر ناوگانی است که در ماه مه گذشته برای اولین بار به ونزوئلا اعزام شد و ناظران بین‌المللی را شگفت‌زده کرد.
آخرین محموله‌های سوخت ایران که در اوایل ماه اکتبر با سه نفتکش به ونزوئلا رسیده بود، به پایان رسیده و اکنون این کشور با بزرگ‌ترین قحطی سوخت و صف‌های طولانی مقابل پمپ‌ بنزین‌ها مواجه است.
بلومبرگ براساس اطلاعات ردیابی نفتکش‌ها، گزارش داد چندین نفتکش که امسال سوخت را به سوی ونزوئلا حمل ‌کرده‌اند به نظر می‌رسد به کشورهای آمریکایی جنوبی بازگشته‌اند و دست‌کم از ۹ روز پیش سیستم‌های رادارهای ماهواره‌ای خود را خاموش کرده‌اند.
ناوگان کنونی از دریای کارائیب که کشتی‌های گشتی ارتش آمریکا در آنجا حضور دارند، عبور خواهد کرد و احتمالا از سوی خود مادورو مورد استقبال قرار خواهد گرفت.
الیوت آبرامز، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در ماه سپتامبر گفته بود: «آنچه را ایران انجام می‌دهد زیر نظر داریم و اطمینان حاصل می‌کنیم که سایر شرکت‌های حمل‌ونقل، شرکت‌های بیمه، کشتی‌داران و کاپیتان‌های کشتی به این‌که باید از این تجارت به دور باشند، توجه دارند.»
غیرفعال کردن این سیستم‌ها شیوه‌ای رایج برای کشتی‌هایی است که نمی‌خواهند ردی از خود باقی بگذارند. همچنین در دیگر مواردی که ایران به ونزوئلا کمک کرده، نام نفتکش‌ها رنگ شده و تغییر یافته، تا مشخصات آن‌ها پنهان باشد.
براساس این گزارش، ونزوئلا برای باز شدن جای لازم در مخازن خود، نیازمند است که نفت خام خود را صادر کند؛ کاری که به دلیل تحریم‌های آمریکا به آسانی قادر به انجام آن نیست.
همچنین تولید در شبکه شش پالایشگاه ونزوئلا به طور مداوم کاهش یافته و نشت و حوادث در این پالایشگاه‌ها به اتفاقاتی عادی تبدیل شده است.
بلومبرگ براساس منابع مطلع خود نوشت ایران و ونزوئلا در زمینه تعمیرات پالایشگاه کاردون، آخرین پالایشگاهی که همچنان به تولید سوخت می‌پردازد، با یکدیگر مذاکره می‌کنند.
دو سال پیش، شرکت‌های نفتی چینی برای کمک به ونزوئلا در زمینه بازسازی پالایشگاه‌هایش مذاکره کردند، اما پس از بررسی تاسیسات ونزوئلا، علاقه خود را به انجام این کار از دست دادند./نفت آنلاین

Leave A Reply

Your email address will not be published.