ایران جزء ۱۰کشور حادثه‌خیز دنیا محسوب می‌شود

 رئیس سازمان امدادونجات جمعیت هلال‌احمر گفت:

۸:۴۰ قبل از ظهر, ۲۴ دی ۱۳۹۹

 رئیس سازمان امدادونجات جمعیت هلال‌احمر با بیان اینکه ایران جزء ۱۰کشور حادثه‌خیز دنیا محسوب می‌شود، تاکید کرد: انعقاد تفاهمنامه همکاری نقطه‌ عطفی در امدادرسانی موقع بروز حوادث به‌حساب می‌آید.

به‌ گزارش روزانه نیوز مهدی ولی‌پور با بیان اینکه هلال‌احمر موسسه‌ای غیردولتی و بین‌المللی است و قدیمی‌ترین نهاد مردم‌نهاد کشور محسوب می‌شود، افزود: یکی از فعالیت‌های این جمعیت وظایف حاکمیتی‌ است که به هلال‌احمر سپرده شده است و سازمان امداد و نجات این مسئولیت‌ را برعهده دارد.

رئیس سازمان امدادونجات جمعیت هلال‌احمر با بیان اینکه ۳۰ هزار امدادگر و نجاتگر آموزش‌دیده بر اساس فراخوان‌ها در حوادث مختلف حضور پیدا می‌کنند، گفت: هلال‌احمر ماموریت ویژه‌ای را هم در حوزه‌ آموزش همگانی دنبال می‌کند. بر این اساس خانه‌های هلال محلات و روستایی شکل گرفته است تا آموزش‌ها سریع‌تر و موثرتر به مردم منتقل شود.

ولی‌پور تاکیدکرد: مدیریت بحران از لحظه‌ای آغاز می‌شود که اطلاعات اولیه به نیروهای سازمان امدادونجات می‌رسد. در واقع شروع امداد به داده‌های اولیه وابسته است.

وی افزود: ایران جزء ۱۰کشور حادثه‌خیز دنیا محسوب می‌شود و متاثر از حوادث آب‌ و هوایی است. هر چقدرکه اطلاعات دقیق‌تر به‌ دست نیروهای امدادی برسد، روند خدمات‌رسانی به آسیب‌دیدگان تسریع پیدا می‌کند.

رئیس سازمان امداد و نجات با اشاره به حادثه‌ ارتفاعات شمال تهران گفت: متاسفانه با وجود اطلاع‌رسانی‌های لازم و به‌موقع تعدادی از هموطنان‌مان را از دست ‌دادیم. اگر به هشدارها توجه شود، آسیب کمتری را شاهد خواهیم بود.

او ادامه داد: امیدوارم تعاملات دو سازمان با انعقاد تفاهم‌نامه‌ همکاری افزایش پیدا کند و قدمی برای افزایش خدمات در کوتاه‌ترین ‌زمان ممکن برداشته شود و در کنار هم به افزایش تاب‌آوری مردم کمک کنیم.

ولی‌پور در پایان گفت: تفاهم‌نامه‌ همکاری سازمان امدادونجات و سازمان هواشناسی کشور نقطه‌ عطفی در امداد در حوادث به‌حساب می‌آید.

هشدارهای هواشناسی را جدی بگیریم

در ادامه این نشست، سحر تاج‌بخش مسلمان – رئیس سازمان هواشناسی کشور – گفت: هدف مشخص سازمان هواشناسی که فعالیت بین‌المللی نیز دارد، حفاظت از جان‌ومال مردم است. در واقع این موضوع هدف غایی هواشناسی‌ها در سراسر دنیاست.

تاج‌بخش مسلمان ادامه داد: حوزه‌ امدادونجات گسترده است اما ما با این حوزه مسیر مشخص و یکسانی داریم تا بر اساس پیش‌بینی‌ها راهکاری برای امدادونجات ارائه شود.

وی افزود: یکی از مباحثی که هواشناسی‌های دنیا دنبال می‌کنند، بررسی تبعات اجتماعی و اقتصادی‌ است که این مخاطرات بعد از گذشت زمان در مردم ایجاد می‌کنند. همواره هزینه‌های بسیاری برای انجام پیش‌بینی‌های دقیق در نظر گرفته می‌شود تا این تبعات کم و مدیریت شود.

معاون وزیر راه‌وشهرسازی در ادامه گفت: ما در حوزه‌ پیش‌بینی تلاش می‌کنیم تا بهترین ‌خدمات را ارائه دهیم. دغدغه‌ ما افزایش سطح کیفیت خدمت‌رسانی است. باید توجه داشت که پیش‌بینی، بخشی از راهکار مدیریت بحران است. مثلا در موضوع سیلاب زیرساخت‌ها نقش اساسی دارند.

تاج‌بخش مسلمان اضافه کرد: حادثه خبر نمی‌کند و باید هشدارها را جدی بگیریم و آماده باشیم. سطح دانش عمومی بعضا به‌شکلی‌ است که هشدارها جدی گرفته نمی‌شود. اگر بر موضوع فرهنگ‌سازی و توجه به هشدارها تاکید کنیم، نتیجه‌ خوبی کسب خواهیم کرد. اگر مردم رخدادهایی مثل برف‌وکولاک و سیلاب را جدی بگیرند، تبعات اجتماعی و اقتصادی آن کمتر خواهد شد.

رئیس سازمان هواشناسی افزود: با ارتقای زیرساخت‌های موجود می‌توانیم توجه مسئولان را نسبت‌ به هشدارها جلب کنیم. تلفات در حوادث الزاما به پیش‌بینی‌ها ربط پیدا نمی‌کند. ما به‌ قدرکافی از حادثه و تبعاتش شناخت نداریم.

تاج‌بخش مسلمان در پایان گفت: پذیرای راهکارهای سازمان امدادونجات هستیم تا با کمک یکدیگر بتوانیم برای محافظت از جان‌ومال مردم حرکت کنیم که امری افتخارآمیز است.

یادآور می‌شود طبق ماده‌ ۱۴ قانون مدیریت بحران کشور سازمان هواشناسی به‌منظور پیش‌بینی دقیق و هشدار به‌هنگام وقوع مخاطرات آب‌وهوایی، نسبت به ایجاد مرکز پایش و هشدار بهمن، طوفان، گردباد، صاعقه، تگرگ، موج گرما (باد و باد گرم) و سرما در کشور اقدام می‌کند.

در حاشیه‌ این دیدار رئیس سازمان هواشناسی کشور و معاونان این سازمان از مرکز کنترل‌وهماهنگی سازمان امدادونجات و نحوه‌ فعالیت خودروی مخابرات و ارتباطات رادیویی بازدید کردند./پانا

نظری درج کنید

ایمیل شما محفوظ می ماند