درمان سل در مراکز بهداشتی درمانی کشور رایگان است

۰:۱۵ قبل از ظهر, ۲۶ دی ۱۳۹۹
0 252

بیماری سل یک بیماری کاملا قابل درمان می باشد. خدمات تشخیصی و درمان بیماری سل در مراکز بهداشتی درمانی کشور کاملا رایگان می باشد.

به گزارش روزانه نیوز به نقل از صبای سلامت ، انتقال بیماری سل از راه تنفسی می باشد و مهمترین منبع عفونت، بیماری مبتلا به سل ریوی است که سرفه می کند و معمولا دارای آزمایش خلط مثبت است .

علایم بیماری سل ریوی عبارتند از : سرفه پایدار به مدت دو هفته یا بیشتر که می تواند با دفع خلط، عرق شبانه، کاهش وزن، تب خفیف ، بی اشتهایی، خستگی و ضعف عمومی همراه باشد .

درمان بیماری سل، شش ماه طول می کشد و در صورت مصرف دقیق و منظم دارو، بهبودی کامل را در پی خواهد داشت .

در اکثر موارد سل، خطر انتقال بیماری به سایرین بعد از دو هفته ازشروع مصرف دارو از بین می رود .

تکمیل دوره درمان و بهبودی کامل بیمار، باعث حذف منبع عفونت سل از جامعه خواهد شد و مهمترین اقدام در جهت پیشگیری از گسترش بیماری به شمار می رود .

خطرات مصرف نامنظم و ناکامل داروهای ضد سل عبارتند از: بازگشت مجدد بیماری بعد از یک دوره بهبود نسبی، عدم بهبود بیماری، مقاوم شدن میکروب سل نسبت به داروهای موجود، تداوم انتقال بیماری به دیگران، پیشرفت بیماری و حتی مرگ بیماران مبتلا به بیماری قند، مصرف کنندگان داروهای کورتونی و یا داروهای ضد سرطان، مبتلایان به سوءتغذیه، نارسایی مزمن کلیه یا عفونت اچ آی وی، در معرض خطر بیشتر برای ابتلا به این بیماری قرار دارند .

هر فرد مبتلا به سل ریوی در صورت عدم درمان می تواند سالانه ۱۰-۱۵ نفر را به میکروب این بیماری آلوده کند ./صبای سلامت

Leave A Reply

Your email address will not be published.