«منصور»، زیرنظر «سورنا ستاری» به جشنواره فجر آمد

معرفی فیلم های سی و نهمین جشنواره فیلم فجر:

۱:۵۰ بعد از ظهر, ۱ بهمن ۱۳۹۹
0 292

 فیلم «منصور» که پیش از این با عنوان «اوج۱۱۰» معرفی شده بود، محصول سازمان هنری اوج است که سال گذشته به جشنواره نرسید اما توانست امسال در سی و نهمین جشنواره فیلم فجر حضور پیدا کند.

به گزارش روزانه نیوز فیلم «منصور» با نگاهی به بخش‌هایی از زندگی شهید ستاری و طراحی و تولید اولین جنگنده کاملا ایرانی ساخته شده که در آن بخشهای ناگفته از هشت سال دفاع مقدس روایت شده است. نگارش فیلمنامه این اثر سینمایی با نظارت سورنا ستاری، فرزند شهید ستاری صورت گرفته و قرار بود به جشنواره فیلم فجر سال گذشته راه پیدا کند که فیلم حاضر نشد.

این فیلم به کارگردانی سیاوش سرمدی و تهیه کنندگی جلیل شعبانی است و محصول سازمان هنری رسانه ای اوج است.

سیاوش سرمدی از مستندسازانی است که تاکنون فیلم‌های مستندی را چون «ادواردو»، «امام موسی صدر»، «چمران به روایت دختر جبل عامل»، «۸۰سال مقاومت» و «داوطلب مرگ» ساخته است و در «منصور» نخستین کارگردانی فیلم سینمایی را تجربه می‌کند.
مهدی مطهر از دیگر مستندسازان به‌عنوان مجری طرح در کنار سیاوش سرمدی حضور دارد.

ماجرای تغییر نام فیلم از «اوج ۱۱۰» به «منصور»

نام اوج برای نیروی هوایی یادآور پروژه‌های مسکونی اوج است که متأسفانه در بحبوحه جنگ عده‌ای مبالغ هنگفتی را برای ثبت‌نام ارتشیان جهت خانه‌های مسکونی غارت کردند؛ هر چند حضور سازمان اوج در ساخت فیلم هم ممکن است شبهاتی را ایجاد کند و در نهایت سازندگان فیلم نام این اثر سینمایی را تغییر دهند.

داستان فیلم «منصور»

فیلم «منصور» به ماجرای شهید ستاری می‌پردازد که در زمان جنگ تحمیلی کارگاهی راه‌اندازی کرد تا یک سری تجهیزات لازم برای ساخت هواپیما را به ایران آورده و ساخت هواپیما را در کشور انجام داده و بسیاری از مشکلات کشور در این زمان را در زمان جنگ حل کند.

عوامل ساخت فیلم

یکی از نکات قابل تامل فیلم عدم‌حضور بازیگران چهره در آن است؛ هر چند تمام بازیگران آن را هنرمندان تئاتر تشکیل داده‌اند و کیومرث مرادی بازیگردانی این پروژه را برعهده دارد. در این فیلم محسن قصابیان نقش شهید ستاری را ایفا می کند. محسن قصابیان بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون است که سابقه نویسندگی و کارگردانی نیز دارد. کارگردانی فیلم«نیوکاسل»، بازی در فیلم سینمایی «تونل»، کارگردانی نمایش «رمز جستجو»، کارگردانی و بازی در نمایش «کبودان و اسفندیار» ، بازی در سریال «آخرین بازمانده» و «تفنگ سرپر» از مهمترین آثار او است.
عوامل این فیلم سینمایی عبارتند از:نویسنده و کارگردان: سیاوش سرمدی، تهیه‌کننده: جلیل شعبانی، مجری طرح و دستیار تهیه‌کننده: مهدی مطهر، مدیر تولید: وحید معدنی، مشاور کارگردان: علیرضا داوودنژاد، مدیر برنامه‌ریزی: عادل معصومیان، دستیار اول کارگردان: سیدعلی هاشمی، بازیگردان: کیومرث مرادی، مدیر فیملبرداری: مجید گرجیان، مدیر صدابرداری: بهمن اردلان، تدوین: بهرام دهقانی، موسیقی: علیرضا کهن‌دیری، طراح صحنه: بابک کریمی طاری، طراح لباس: مجید لیلاجی، طراح گریم: شهرام خلج، جلوه‌های ویژه رایانه‌ای: محمد برادران، منشی صحنه: فرحناز خسروآبادی، عکاس: حبیب مجیدی، مدیر روابط عمومی : علی زادمهر ،ساخت فیلم پشت‌صحنه: محمود نجفی، دستیار تولید: محمداسماعیل کلبی‌آبادی، مدیر تدارکات: میلاد مولازاده./پانا

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.