ارز ۴۲۰۰ تومانی تاثیری در کاهش قیمت کالاهای اساسی نداشته است

عضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس:

۹:۳۲ قبل از ظهر, ۸ بهمن ۱۳۹۹
0 253

عضو کمیسیون تلفیق بودجه با بیان اینکه سیاست ارز ترجیحی تاثیری در کاهش قیمت کالاهای اساسی نداشته است، گفت: کالاهای مشمول ارز ۴۲۰۰ تومانی با تورم بالا به دست مردم می‌رسد.

به گزارش روزانه نیوز محمد حسن آصفری در خصوص حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در بودجه ۱۴۰۰، افزود: حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی کالاهای اساسی باید در بودجه ۱۴۰۰ اجرایی شود. این سیاست ارزی هیچگونه تأثیری در کاهش قیمت کالاهای اساسی نداشته است. درحال حاضر شاهد هستیم که کالاهای مشمول ارز ۴۲۰۰ تومانی گران و با تورم بالا به دست مردم می رسند. افزایش قیمت مرغ و تخم مرغ در یک ماه گذشته به خوبی نشان دهنده این موضوع است.

وی ادامه داد: ارز ۴۲۰۰ در راستای حمایت از دلالان و رانت خواران است. دولت باید این سیاست ارزی را متوقف کند و منابع مالی حاصل از آن را به صورت مستقیم به خود مردم اختصاص بدهد. دولت می‌گوید این سیاست ارزی را ادامه خواهیم داد ولی مدیریت و نظارت بر آن بیشتر می‌شود. این ادعا پذیرفته نیست و عملی هم نخواهد شد.

آصفری درخصوص مقابله با فرارهای مالیاتی گفت: مقابله با فرارهای مالیاتی و حذف معافیت‌های مالیاتی بی فایده مثل «معافیت مالیاتی مناطق آزاد از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده» یکی از راه‌های افزایش درآمدهای دولت و کاستن از کسری بودجه است.

وی در ادامه گفت: افزایش پله‌های مالیات حقوق و مقابله با حقوق‌های نجومی از دیگر راهکارهایی است که کسری بودجه را تعدیل می‌کند. حقوق مدیران نباید بیش از ۷ برابر پایه حقوق یک کارمند جزئی باشد و اگر بیش از آن باشد تخلف است.

عضو کمیسیون تلفیق در پایان تصریح کرد: ارز ۴۲۰۰ تومانی که مبنای تعیین حقوق ورودی گمرک قرار دارد نیز باید برای سال آینده حذف شده و ارز نیمایی مبنا قرار گیرد./خبر فوری

Leave A Reply

Your email address will not be published.