کد خبر:48301
پدر جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان بهار که به ریاست فرماندار و با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان برگزار شد، از پوستر هفته کتاب رونمایی و اجرای 120 برنامه فرهنگی ویژه هفته کتاب خبر داده شد.


به گزارش
روزانه نیوز از روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان بهار به ریاست مجتبی فیض‌اللهی، فرماندار و با حضور عاطفه زارعی مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان و اعضای حقیقی و حقوقی انجمن برگزار و از پوستر هفته کتاب با حضور برخی از چهره‌های فرهنگی و ادبی شهرستان نیز رونمایی شد.


مجتبی فیض‌اللهی، فرماندار شهرستان بهار در این نشست اظهار کرد: اثرات ژرف و عمیق در هر جامعه‌ای از طریق کتاب انجام می‌شود. به عبارت دیگر کتاب کلیدواژه تسریع در پیشرفت و توسعه دانش است. ما برای کسب علم، معرفت و پیشرفت علمی، معنوی و روحانی به مطالعه کتاب نیاز داریم و کتاب نقش بسیار موثر و محوری در زندگی انسان دارد.


وی با اشاره به اینکه همه ادیان و مذاهب از طریق کتاب معرفی شدند، افزود: خداوند از طریق کتاب انسان را به یکتا پرستی دعوت کرد. بنابراین جایگزینی برای کتاب وجود ندارد و کتابخوانی یک ورزش روحی و روانی به حساب می‌آید.


فرماندار شهرستان بهار با اشاره به این موضوع که تاریخ نیزبا کتاب است که به نسل‌های آینده منتقل می‌شود، تصریح کرد: در زمان اسارت، کتاب بینوایان ویکتور هوگو را به دست آورده بودیم و مدام آن را می‌خواندیم تا از بار سنگین اسارت لحظاتی فراغت یابیم.


وی در ادامه از بخشداران شهرستان خواست تا روستاهای نیازمند کتابخانه را بررسی و اعلام کنند و گفت: کتابخانه‌های عمومی موجود نیز مورد بررسی قرار گیرند تا پیش بینی‌های لازم برای توسعه آنها انجام شود. کتابخانه‌های مدارس نیز مورد رصد قرار گیرد چرا که جامعه هدف ما در کتاب و کتابخوانی جوانان، نوجوانان و کودکان هستند.


فرماندار بهار از همه دستگاه‌های فرهنگی خواست تا برای تکریم و بزرگداشت مفاخر فرهنگی و ادبی شهرستان با جدیت ورود کنند تا ارزش‌های فرهنگی به نسل‌های امروز و آینده منتقل شود.


عاطفه زارعی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان نیز در این آیین با بیان اینکه مسأله غزه و فلسطین مسأله اصلی امروز جهان است، اظهار کرد: اتفاقات اخیر چهره منحوس رژیم صهیونیستی را برای جهانیان آشکار کرده است و امروز افکار عمومی دنیا به خوبی از جنایات این رژیم کودک کش آگاهی یافته است.


وی در ادامه با بیان اینکه شهرستان بهار یکی از شهرستان‌های فرهنگی و پر افتخار در حوزه کتاب و کتابخوانی است، افزود: کتابخانه عمومی حکمت روستای حسین‌آباد عاشوری رتبه پنجم جایزه خدمات ملی کتابخانه‌های عمومی کشور را به خود اختصاص داد و باعث افتخار آفرینی برای استان شد.


مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان تصریح کرد: هدف از اقدامات مختلفی که در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی همچون رونق کسب و کارهای خورد، مباحث اجتماعی، کارگاه‌های آموزشی و … در کتابخانه‌های عمومی تعریف می‌شود، نفوذ به لایحه‌های مختلف جامعه و افزایش اعضا و مراجعان به کتابخانه‌های عمومی است.


وی با بیان اینکه دغدغه امروز کتابدار ما این است که چطور کتاب را به دست همه اقشار جامعه برساند، ادامه داد: یکی از رسالت‌های کتابخانه‌های عمومی شناسایی نیاز اطلاعاتی کاربران و پاسخگویی به آنهاست. این وظیفه در مناطقی که کتابخانه‌های عمومی تنها مرکز فرهنگی هستند نمود بیشتری پیدا می‌کنند.


معصومه فزونی، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان بهار نیز در این نشست اظهار کرد: در حال حاضر 12 کتابخانه عمومی شامل پنج کتابخانه شهری و 7 کتابخانه روستایی در شهرستان بهار فعال هستند که 3 هزار و 404 متر مربع زیربنا داشته و داری 116 هزار نسخه کتاب است. تعداد اعضای کتابخانه‌های عمومی شهرستان 5 هزار و 724 نفر است که 4.81 درصد جمعیت شهرستان را در بر می‌گیرد. از ابتدای امسال تا کنون مردم شهرستان بهار 42 هزار و 650 نسخه کتاب به امانت بردند. همچنین از ابتدای امسال تا کنون 830 برنامه فرهنگی در کتابخانه‌های عمومی برگزار شده است و یک هزار و 563 نسخه کتاب نیز به کتابخانه‌های عمومی اهدا شده است. در دوازدهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی 3 هزار و 525 نفر از شهرستان بهار شرکت کردند.


وی تأکید کرد: در حال حاضر توسعه کتابخانه عمومی امام حسن مجتبی شهر مهاجران، تعمیر و تجهیز سالن آمفی تئاتر کتابخانه آیت‌الله بهاری، تعمیر و تجهیز سالن آمفی تئاتر کتابخانه عمومی فجر صالح آباد از جمله اقدامات عمرانی کتابخانه‌های عمومی در شهرستان بهار است.

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان بهار با اشاره به اینکه 120 برنامه فرهنگی در هفته کتاب سال جاری در نظر گرفته شده است، خاطرنشان کرد: برگزاری یادبود مرحوم سلیم سلیمی‌موید، نشست تخصصی کتابخوان رسانه و کتاب، کتابت قرآن ویژه کودکان و نوجوانان همزمان با سراسر کشور با همکاری انجمن خوشنویسی شهرستان بهار، آیین رونمایی از کتاب دیوان اشعار عاشیق رضا باهارلی، رونمایی آلاچیق کتاب و نامگذاری بوستان کتاب در شهر صالح آباد، اجرای طرح کاروان دانایی و نواختن زنگ مطالعه، برنامه کتابخوانی به وسعت شهر، مسابقه کتابخوانی، افتتاح محافل ادبی شاهنامه‌خوانی و مثنوی خوانی و جشن کتاب در همه کتابخانه در نظر گرفته شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید