کد خبر:48397
پ

در نخستین جشنواره خیرین آب استان همدان از خیرین آبرسان شهرستان بهار تقدیر شد.

به گزارش روزلنه نیوز از روابط عمومی آبفای استان همدان، در این مراسم مدیرعامل مجمع خیرین آبرسان استان همدان با اشاره به اهداف مجمع در استان‌های کشور گفت: همدان پیشتاز در تشکیل مجمع خیرین آبرسان کشور است و با هدف آبرسانی به مناطق محروم و کمتر توسعه‌یافته در بخش شهری و روستایی تشکیل شده است.

راضیه کرمی با تأکید بر اینکه کلیه فعالیت‌های مجمع غیرسیاسی، غیرانتفاعی و غیردولتی است، گفت: عمران و آبادانی با رعایت قوانین، با استفاده از جذب مشارکت‌های مردمی در تامین منابع مالی جهت آبرسانی به مناطق محروم با همکاری شرکت آبفا و تلاش برای ارتقای سلامت آب آشامیدنی مناطق محروم و ساماندهی کمک‌های مردمی و مشارکت خیرین و همچنین کمک به مستمندان و حمایت از اقشار کم‌درآمد جهت خرید انشعاب آب و فاضلاب هدف این مجمع است.

وی با بیان اینکه شرکت آب و فاضلاب استان پیش از این نیز از ظرفیت خیرین و نیک‌اندیشان بهره برده است، اظهار کرد: خیرین با اهدای زمین، تامین اعتبار حفر و تجهیز چاه، اجرای خط انتقال و شبکه آب و همچنین خریداری انشعاب جهت روستاهای محروم یاری‌رسان شرکت در امر سقایی بوده است.
مدیرعامل مجمع خیرین آبرسان استان همدان با بیان اینکه در حال حاضر بنیاد علوی و بنیاد نیکوکاری حاج علی‌اکبر ابراهیمی در حال اجرای بخشی از پروژه‌ها در استان هستند، اظهار کرد: با تلاش مجمع خیرین از این بنیاد اعتبارات قابل توجهی گرفته شده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان همدان هم گفت: در ایران 94درصد آب مصرفی در بخش کشاورزی است و 2درصد در بخش صنعت و 4درصد نیز به مصرف شرب می‌رسد اما در بسیاری از کشورها 30درصد از آب برای بخش کشاورزی، 60درصد صنایع و 10درصد هم برای شرب مصرف می‌شود.

فرهاد بختیاری‌فر با بیان اینکه دیگر نباید انتظار داشته باشیم بارش های سیل آسا و حتی 250میلیمتر بارش در سال داشته باشیم، ادامه داد: استاندارد سرانه مصرف آب به ازای هر نفر در شبانه‌روز 150لیتر است اما این میزان برای هر نفر در همدان حدود 197 تا 200لیتر است و این یعنی شهروندان همدانی 50لیتر اضافه‌مصرف دارند.

مدیرعامل آبفای استان همدان تأکید کرد: همه ما باید برای اصلاح الگوی مصرف تلاش کنیم، کشاورزان با تغییر الگوی کشت مناسب و شهروندان نیز با تغییر الگوی مصرف باید از ذخایر آبی محافظت کنیم.

بختیاری فر با تأکید بر اینکه برای کشور عزیزمان امنیت غذایی از اولویت بالایی برخوردار هست و بر اساس حفظ آن باید برنامه‌ریزی کنیم، ادامه داد: سفره‌های آب زیرزمینی شهرستان بهار پایین آمده و هر سال پایین‌تر می‌آیند، 8حلقه چاهی که در گنج‌تپه داشتیم دیگر 50لیتر در ثانیه هم آب ندارند و حوالی آنها به دشت ممنوعه بحرانی تبدیل شده است، اما با این حال در زمین‌های آن کشت‌های پرآب بر مانند سیب‌زمینی و هندوانه کشت می‌شود.
وی اظهار کرد: 66روستای شهرستان بهار عمدتاً در حاشیه دشت قراردارند و دچار افت آب‌های زیرزمینی هستند و 14روستا نیز در تابستان سال‌جاری با تانکر آبرسانی می‌شدند.

بختیاری‌فر گفت: در همدان با تغییرات اقلیمی و کاهش بارش مواجه هستیم پس باید خودمان را برای روزهای سخت‌تر آماده کنیم.

معاون مرکز جهاد آبرسانی وزارت نیرو با تأکید بر اینکه با آغاز دولت سیزدهم مجمع خیرین آبرسان کشور تشکیل شد و سپس در 31 استان نیز تشکیل شده و آغاز به کار کرده است، گفت: بیش از هزار میلیاردتومان از طریق خیران آبرسانی جمع آوری شده که برای 2هزار روستا هزینه آبرسانی شده است.

مهدی خان احمدی با بیان اینکه باید بانک اطلاعاتی خیران آب باید تهیه شود، تاکید کرد: باید تعهداتی که بین خیران و مجمع صورت می‌گیرد حتماً در جایی که تفاهم شده مورداستفاده قرار بگیرد.
وی تأکید کرد: سفره‌های آب زیرزمینی اصلاً مناسب نیست و از 60 هزار روستای کشور بیش از 20هزار روستا دچار تنش آبی هستند و 5هزار روستا فاقد آب و زیرساخت‌ های آبرسانی هستند که لازم است خیران با اهدای زمین، پول و … کمک کنند.

در این جشنواره پس از اینکه اسامی روستاهایی که برای تأمین آب، نیاز به کمک‌های خیرانه داشتند اعلام شد خسروی از روستای دهنجرد به‌طور نمادین در جهت اهداف مجمع خیرین آبرسان استان همدان مبلغی را برای آغاز کمک دیگر خیران حاضر در مراسم، اهدا کرد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید