کد خبر:51911
پ

مدیرکل صمت استان همدان از صدور افزون بر 300 پروانه بهره برداری و 2هزار 300 جواز تاسیس برای واحدهای تولیدی و صنعتی در دولت مردمی سیزدهم خبر داد.


به گزارش روزانه نیوز، احمد شانیان در تشریح این خبر اظهار داشت: این میزان رشد حاکی از توسعه و تحول و تولد دوباره صنعت استان همدان و اجرای سیاست های شهید جمهور حضرت آیت الله رئیسی درخصوص حمایت از تولید در این دیار است.

به گفته وی، در دولت سیزدهم افزون بر 300 واحد صنعتی و تولیدی با اشتغال بیش از 2 هزار نفر به بهره برداری رسید که صنایع مهان کاغذ تویسرکان، کارخانه داروسازی ابیان دارو، سهل گستران درمان، یوزتیزپای الوند، بینا رزن، نوآوران صنعت ورزش پولادین، کیهان صنعت کاسپین، طرح توسعه پتروشیمی هگمتانه و طرح توسعه کیان کرد نمونه هایی هستند که به سبد صنایع استان اضافه شده اند.


مدیرکل صمت استان همدان گفت: در این مدت شاهد صدور جواز تاسیس برای افزون بر2 هزار و 300 واحد صنعتی و تولیدی با پیش بینی اشتغال 30 هزار نفر هستیم که از این دسته می توانیم از الوند پولاد ماد، شرکت رایان ماشین، سنگان صنعت کوثر، طرح توسعه پدیده ارغوان شیمی و نگارین پولاد ماد را نام ببریم.


شانیان تصریح کرد: از دیگر اقدامات اثرگذار در صمت سیزدهم می توان به پیشرفت 60 درصدی 300 طرح صنعتی و آماده سازی 5 فرصت سرمایه گذاری در استان همدان اشاره کرد.


وی افزود: اداره کل صمت استان همدان در دولت مردمی سیزدهم توانست صنعت این دیار را 22 درصد ارتقا بخشیده و رشد 140 درصدی سرمایه گذاری در صنعت، رشد 80 درصدی شرکت های دانش بنیان، رشد 130 درصدی پروانه های r&d، و رشد 15 درصدی جواز تاسیس، رشد 50 درصدی تولید دارو، ادوات کشاورزی و شیشه را به ثمر بنشاند که حاصل آن شتاب گرفتن قطار صنعت همدان در ریل توسعه و تحول است.


مدیرکل صمت استان همدان با بیان اینکه شهید جمهور حضرت آیت الله رئیسی پایه‌گذار نهضت احیای واحد‌های اقتصادی نیمه‌فعال و راکد بود، گفت: استان همدان با حمایت‌های استاندار و تیم اقتصادی وی در غرب کشور رتبه اول و برتر را در حوزه صنعت کسب کرده است و چراغ افزون بر 130 واحد تعطیل و نیمه تعطیل صنعتی و معدنی روشن شده است.


شانیان خاطرنشان کرد: شرکت صنایع نشاسته الوند، پایا توسعه مهام، لوله نورد اکباتان، تیزرو پرش ماماهان، شرکت تعاونی آروین دی، رزن صاف و ذوب آهن آلیاژی ملایر برخی از واحدهای احیا شده در این دیار هستند.


وی گفت: در همین راستا کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید به عنوان بازوی کمکی بخش تولید به صورت مستمر با هدف گره گشایی از صنایع بیش از 700 مصوبه صادر کرده است.


مدیرکل صمت استان همدان یادآوری کرد: راه اندازی نخستین شهرک صنفی صنعتی کشور در همدان، احداث اولین شهرک هایتک فعال کشور، افتتاح صندوق حمایت از صنایع پیشرفته برای نخستین بار در غرب کشور، آغاز عملیات پتروشیمی ابن سینا پس از سال ها توقف از دیگردستاوردهای اداره کل صمت استان همدان در دولت سیزدهم است.


شانیان در ادامه افزود: تلاش و تکاپوی ما در بخش معدن موجب کشف ذخایر ارزشمند لیتیوم در دشت قهاوند برای نخستین بار در کشور، تبدیل شهرستان اسدآباد به قطب کنسانتره آهن، راه اندازی واحد شمش منیزیوم، استخراج پلاسمایی معدن برای نخستین بار در کشور و تفاهم نامه راه اندازی دفتر ایمیدرو در استان همدان شد و نیز رشد 550 درصدی در وصول حقوق دولتی، کاهش 20 درصدی خام فروشی و نیز افزایش 40 درصدی ظرفیت استخراج معادن، افزایش 80 درصدی تولید کنسانتره آهن در این مدت رقم خورد.


وی اظهار داشت: اداره کل صمت استان همدان اقدامات اثرگذاری در جهت توسعه خوشه های اقتصادی دارد که از این دست می توانیم به توسعه و تحول خوشه های چرم همدان، خوشه پوشاک کردآباد، خوشه های فرش همدان، خوشه جوراب لتگاه، پوشاک ازندریان، خوشه تراش سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی، خوشه ادوات کشاورزی و مبل و منبت اشاره کرد.


مدیرکل صمت استان همدان همچنین به موفقیت های حوزه نظارت و بازرسی و حمایت از حقوق مصرف کنندگان اشاره کرد و گفت: نظارت مستمر و روزانه بر بازار و انبارهای کالایی استان، ارسال بیش از 55 درصد پرونده های تخلف اصناف به تعزیرات حکومتی، شفافیت بیش از 70 درصدی در گروه های کالایی سامانه جامع تجارت، پاسخگویی به شکایات خودرویی و صدور بیشترین رای هیات حل اختلاف خودرویی کشور، پاسخگویی 98 درصدی به شکایات 124 و تامین و توزیع و نظارت بر عرضه آب معدنی در 6 ماه بحران کم آبی همدان بخشی از اقدامات اثربخش این حوزه است.


شانیان افزود: کسب رتبه نخست کشوری در پاسخگویی به شکایات خودرویی و صدور بیشترین رای هیات حل اختلاف خودرویی کشور، کسب رتبه اول در شاخص تجارت و تنظیم بازار، کسب رتبه نخست در اجرای طرح سایه و پاسخگویی 98 درصدی به شکایات 124 و همچنین رتبه دوم در زمینه مبارزه با قاچاق کالا، و رتبه دوم در بازرسی و سامانه جامع انبارها برخی از دستاوردهای این بخش در دولت مردمی سیزدهم است.


به گفته وی، اداره کل صمت استان همدان در حوزه بازرگانی و توسعه تجارت، موفق شد به رشد 840 درصدی در زمینه پرداخت تسهیلات روستایی و رشد 430 درصدی اعتبارات صنعت فرش و همچنین رشد 50 درصدی تنوع کالاهای صادراتی دست یابد.


مدیرکل صمت استان همدان یادآورشد: پرداخت 400 میلیارد ریال تسهیلات مشاغل خانگی، صادرات 206 قلم کالا به 156 کشور جهان، بروزرسانی 57 نقشه قالیبافی از طرح های اصیل استان و برگزاری جشنواره های فرش از دیگر اقدامات اثربخش این حوزه است.


شانیان به برخی از دستاوردهای حوزه روابط عمومی نیز اشاره کرد و گفت: شورای راهبردی روابط عمومی های صمت استان با هدف تقویت جهاد تبیین در راستای حمایت از تولید و تجارت در واحدهای تولیدی، معدنی و صنفی آغاز به کار کرد. و همچنین افزون بر 65 تورهای راهیان پیشرفت با حضور اقشار مختلف مردمی برگزار شد.


وی تصریح کرد: در ارزیابی عملکرد سال 1402 واحد روابط عمومی اداره کل صمت خوش درخشید و موفق شد رتبه نخست در شاخص عملکرد روابط عمومی های استان و رتبه دوم در شاخص اینفوگرافیک در بین دستگاه های اجرایی استان همدان را کسب کند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید