کد خبر:435
پ

دبیر کارگروه ملی ترویج ازدواج و کاهش طلاق شورای عالی انقلاب فرهنگی با ابراز نگرانی از کاهش ازدواج در جامعه، آن را یک بحران خواند و گفت: جامعه ما از خانواده‌های گسترده به سمت خانواده‌های هسته‌ای و در شرایط فعلی به سمت خانواده تک نفره در حال حرکت است.

خبگرزاری ایسنا: دبیر کارگروه ملی ترویج ازدواج و کاهش طلاق شورای عالی انقلاب فرهنگی با ابراز نگرانی از کاهش ازدواج در جامعه، آن را یک بحران خواند و گفت: جامعه ما از خانواده‌های گسترده به سمت خانواده‌های هسته‌ای و در شرایط فعلی به سمت خانواده تک نفره در حال حرکت است.

ناهید اعظم رام پناهی در همایش آموزش‌های شش ساعته قبل از ازدواج که امروز (۹ مرداد) در کرمانشاه برگزار شد، بابیان اینکه براساس آخرین آمارها نمودار طلاق در کشور روبه کاهش است، اظهار کرد: هرچند دلایل مختلفی برای طلاق زوجین ذکر می‌شود، اما بیشترین موضوعی که درحال حاضر روانشناسان، جامعه شناسان و حقوقدانان روی آن تاکید می‌کنند، نوع و سبک زندگی‌های امروزی است که از شهرهای بزرگ به مراکز استان‌ها نیز سرایت کرده است.

وی اضافه کرد: این نوع از سبک زندگی که مدلی وارداتی است، یکی از دلایل اصلی طلاق در کشور محسوب می‌شود.

دبیرکارگروه ملی ترویج ازدواج و کاهش طلاق شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین با اشاره به کاهش آمار ازدواج در کشور، گفت: در شرایط کنونی دیگر طلاق بحران نیست، بلکه کاهش ازدواج به یک بحران تبدیل شده است.

وی به کوچک شدن خانواده‌های ایرانی هم اشاره و عنوان کرد: با مقایسه آمارهای سرشماری سالهای ۹۵ و ۹۰ متوجه می‌شویم که خانواده‌های ایرانی از خانواده گسترده به سمت خانوده هسته‌ای پیش رفته‌اند و اکنون نیز درحال عبور از خانواده‌های هسته‌ای هستیم، بگونه ای که خانواده‌های تک نفره در حال افزایش هستند.

وی تاکید کرد: متأسفانه در این وضعیت خودمحوری و خود خواهی فردی درمیان جوانان درحال رشد است. البته باید فضای مجازی را هم به این مسائل اضافه کنیم که جوانان ما به سمت خودِمجازی پیش می‌روند، به این معنی که در عالم مجازی و نه در واقعیت‌ها زندگی می‌کنند.

رام پناهی در ادامه بااشاره به آغاز طرح آموزش‌هایی شش ساعته قبل از ازدوج در کرمانشاه، گفت: این طرح از سال گذشته در کشور آغاز شد و کرمانشاه دهمین استانی است که بصورت رسمی این طرح را در آن شروع خواهیم کرد.

وی بابیان اینکه امیدواریم تا پایان سال با مشارکت دستگاه‌های عضو بتوانیم این طرح را در همه استان‌های کشور اجرایی کنیم، عنوان کرد: در این طرح مربیان در حوزه‌های بهداشت و سلامت، اخلاق و احکام، حقوق و روانشناسی، آموزش‌هایی را به زوج‌های جوان خواهند داد.

دبیرکارگروه ملی ترویج ازدواج و کاهش طلاق با تاکید براینکه در این طرح باید روی بروز رسانی اطلاعات و سطح آگاهی مربیان نیز کار شود، گفت: دنیای امروز دنیا پرشتاب و پرمسئله ای است و روزی نیست که مشکلی به مشکلات حوزه جوانان اضافه نشود، لذا باید سطح اطلاعات مربیان بالا باشد تا اثرگذاری طرح را افزایش دهیم.

وی یادآورشد: همچنین باید تکنیک‌ها و نحوه ارائه مطالب در مدت کوتاه شش ساعته بگونه ای باشد که حق مطلب ادا شده و تأثیرگذاری خوبی داشته باشد.

وی در ادامه بابیان اینکه آموزش‌ها را نباید منحصر به مرحله حین ازدواج کرد، گفت: یکی از دلایل بروز طلاق در جامعه انتخاب‌های نابجا و غیرصحیح جوانان است که در این راستا آموزش‌هایی را برای دبیرستان‌ها، مراکز آموزش عالی و سربازخانه‌ها در نظر گرفته‌ایم و درحال اجرا است.

رام پناهی همچنین با حساس خواندن مقطع بعد از ازدواج اظهار کرد: مدت کمی بعد از ازدواج، شروع نمایان شدن تفاوت‌ها و چالش‌ها بین زوجین است، لذا باید پشتیبانی داشته باشند تا این تفاوت‌ها آنها را به سمت طلاق سوق ندهد، برای همین نباید آنها را رها کنیم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید