کد خبر:48390
پ

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همدان گفت گفت: ۴۸۰ میلیارد ریال تسهیلات مشاغل خانگی از ابتدای امسال به بیش از ۶۲۶ طرح در استان پرداخت شده است.

به گزارش روزانه نیوز، یوسف شعبانی با اعلام این خبر افزود: پرداخت مشاغل خانگی استان از ابتدای سال تاکنون برای هزار و ۵۰۴ نفر اشتغال ایجاد کرده است.

او گفت: امسال هزار و ۳۲۰ میلیارد ریال تسهیلات مشاغل خانگی به استان ابلاغ شد این در حالی است که سال گذشته سهم استان از پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال بود که این اعتبارات در استان همدان نسبت به سال گذشته ۱۸.۲ درصد افزایش یافته است.

شعبانی گفت: تسهیلات مشاغل خانگی، به صورت قرض الحسنه و با عاملیت بانک‌های توسعه تعاون، رفاه، پست بانک، ملی، صادرات، تجارت، ملت و قرض الحسنه مهر به متقاضیان پرداخت می‌شود.

او گفت: پرداخت این تسهیلات در بخش‌های مختلف صنایع دستی، خدماتی، صنعتی، فرهنگی و کشاورزی با نرخ سود چهاردرصد از طریق ثبت نام در سایت مشاغل خانگی پرداخت می‌شود و جامعه هدف این تسهیلات، زنان سرپرست خانوار، زنان روستایی و شهری دارای مهارت و همچنین جوانان هستند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همدان گفت: با اشاره به اینکه ۶۲۰ رشته فعالیت مشاغل خانگی در سامانه مرتبط در استان همدان ثبت شده است ادامه داد: بیشتر تسهیلات مشاغل خانگی استان به متقاضیان طرح‌های صنایع دستی، قالیبافی، گلیم بافی و خیاطی پرداخت شد.

شعبانی تسهیلات پرداختی به هر نفر را حدود ۸۰ میلیون تومان اعلام کرد وگفت: اجرای مشاغل خانگی نیاز به فضای زیاد ندارد، همچنین در این طرح‌ها نیاز به پرداخت اجاره مکان نیست از این رو هزینه‌ها برای ایجاد اشتغال کمتر است.

رشد ۵۰ درصدی صدور مجوز‌های مشاغل خانگی

او صدور مجوز‌ها در سال گذشته را پنج هزار مورد برشمرد و افزود: از ابتدای سال تاکنون پنج هزار و ۲۷۶ مورد مجوز کسب و کارخانگی در استان صادر شد که این رقم نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته رشد ۵۰ درصدی داشته است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همدان توزیع تسهیلات مشاغل خانگی را با محوریت صنعت، معدن و تجارت، فرهنگ و ارشاد اسلامی، جهادکشاورزی و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برشمرد و افزود: شهرستان‌های استان می‌توانند از طریق دستگاه‌های متولی که مجوز مشاغل خانگی را صادر می‌کنند طرح خود را به اداره کار ارسال کنند.

یوسف شعبانی گفت: ایجاد اشتغال و حمایت از مشاغل خرد و کوچک از سیاست‌های دولت مردمی سیزدهم است.

او گفت:در طرح مشاغل خانگی، متقاضیان متناسب با مهارتی که دارند در سامانه مشاغل خانگی وزارت کار به نشانی https://mashaghelkhanegi.mcls.gov.ir ثبت نام می‌کنند و مراحل بعدی را با هماهنگی دستگاه اجرایی مرتبط انجام می‌دهند.

 بر اساس تبصره بند ۶ ماده هفت قانون ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی «بانک مرکزی» موظف است با هماهنگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نحوه توزیع منابع قرض‌الحسنه برای مشاغل و کسب‌وکار‌های خانگی را با توجه به اولویت و اهمیت انواع مشاغل خانگی و سهم هر استان تعیین و در ابتدای هر سال به بانک‌ها و موسسات اعتباری ابلاغ کند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید