کد خبر:51109
پمدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان همدان گفت: روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی مناسبتی است که می‌تواند فرصتی مغتنم برای فرهنگسازی در راستای حفاظت از میراث‌فرهنگی و تاریخی باشد و ما در این راستا 4 نشست تخصصی در روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی در همدان برگزار کردیم.


به گزارش روزانه نیوز، محسن معصوم علیزاده، عصر سه‌شنبه 28 فروردین گفت: ایکوموس (شورای بین‌المللی بناها و محوطه‌های تاریخی) به دنبال این است که از دل بناها و محوطه‌ها، دانش و رهیافتی را دریافت کنیم، از همین رو هر سال تحولاتی را در زمینه اقدامات اقلیمی رقم بزنیم.

وی ادامه داد: از همین رو هر سال شعاری را به این روز اختصاص می‌دهد که سال گذشته تغییرات اقلیمی و امسال تحولات میراث‌فرهنگی برای روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی در نظر گرفته شده که محور برنامه‌های امسال ما است.


مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان همدان با عنوان این مطلب به انگیزه نام‌گذاری ۱۸ آوریل به عنوان روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی اشاره کرد و گفت : این مناسبت با هدف ایجاد فرصت گفتمان و توجه به ظرفیت‌های حوزه میراث فرهنگی است و به این مناسبت در همدان نیز همانند استانهای دیگر برنامه‌هایی برای روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی در روزهای 28 و 29 فروردین‌ماه در حال اجرا و برگزار می‌شود.


محسن معصوم علیزاده، با اعلام این خبر افزود: به مناسبت روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی گروه باستان شناسی دانشگاه بوعلی سینا با همکاری این اداره‌کل و بنیاد ایران‌شناسی طی مراسمی امروز سه‌شنبه ۲۸ فروردین، 4 سخنرانی تخصصی در دانشکده هنر و معماری استان همدان برگزار کرد.


چرا باید از میراث فرهنگی و تاریخی شهر حفاظت ‌کنیم؟


وی در پاسخ به این پرسش که چرا باید از میراث‌فرهنگی و تاریخی شهر حفاظت ‌کنیم؟ گفت : حفظ آثار تاریخی به لحاظ طیف وسیعی از مزایای فرهنگی و اجتماعی دارای اهمیت است؛ از رفاه اجتماعی و فرهنگی ساکنان منطقه حمایت می‌کند، غرور مدنی جوامع را ارتقا می‌دهد و به همان اندازه می‌تواند وسیله‌ای برای دست‌یابی به اهداف اقتصادی بلندمدت هم‌چون رشد و احیای مجدد شهرها، مشاغل کوچک و تأمین مسکن باشد.


مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان همدان افزود: گردشگری فرهنگی، مهم‌ترین بخش صنعت گردشگری در سراسر جهان است که منابع ارزشمندی از درآمد و اشتغال را فراهم می‌آورد. این بخش خصوصاً در صورت هدفمند بودن، هم به لحاظ مالی و هم به‌عنوان عاملی برای برانگیختن علاقه و جلب حمایت برای حفاظت از اماکن تاریخی ارزش دارد.

معصوم علیزاده گفت: استفاده مجدد از بناهای تاریخی در راستای کارکردهای گردشگری می‌تواند به آن‌ها عملکردی زنده ببخشد. بنابراین در حال حاضر باید از این میراث به‌عنوان ابزاری استفاده کرد که نسل‌های آینده را قادر به قدردانی و تداوم حفاظت از آن‌ها می‌کند.


احیای مؤثر میراث تاریخی


وی اشاره کرد: حساسیت نداشتن در بخش مدیریت امور مربوط به گردشگری، خطر از بین رفتن دائمی منابع میراث فرهنگی را افزایش می‌دهد و با توجه به تجربه بین‌المللی، سرمایه‌گذاری روی این بخش‌ها برای کسب سود سریع که با ترافیک سنگین به این مناطق حساس همراه است، همچنین پیاده‌سازی طرح‌های عجولانه برای احیای نامناسب و غیر حرفه‌ای این بافت‌های تاریخی منجر به وارد آمدن خسارات جبران‌ناپذیری به آن‌ها می‌شود.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان همدان بیان کرد: لازم است بدون به خطر انداختن و بی‌اهمیت جلوه‌دادن بناهای تاریخی، با ایجاد اماکنی مناسب برای بازدیدکنندگان از حیثیت تاریخی آن‌ها محافظت کرد. در این میان لازم است منافع جوامع محلی را نیز مدنظر قرار داد و برای جلوگیری از افزایش انتظارات نادرست، منافع اقتصادی گردشگری میراث فرهنگی را به جوامع محلی اختصاص داد.

معصوم علیزاده ادامه داد: در سطح بین‌المللی، گردشگران میراث‌فرهنگی تمایل دارند که با اقامت طولانی‌مدت حتی با وجود صرفه هزینه بیشتر، از بناهای بیشتری بازدید کنند که این الگو باعث افزایش انتظارات تا حدی شده است که بسیاری گمان می‌کنند گردشگری می‌تواند به مناطق محروم تاریخی سود اقتصادی برساند.

به گفته وی این امر باعث افزایش پروژه‌های گردشگری میراث فرهنگی در آفریقای جنوبی شده است، با این استدلال پیاده شدن گردشگران و قدم زدن‌شان در خیابان‌ها باعث می‌شود هزینه بیشتری را صرف منافع مشاغل کوچک محلی کنند. البته این اتفاق تنها در مناطقی رخ می‌دهد که دارای سنت دیرینه گردشگری و طیف گسترده‌ای از محصولات و خدمات برای ارائه به گردشگران هستند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان همدان گفت:ایجاد موفقیت‌آمیز یک مسیر گردشگری تنها می‌تواند تعداد نسبتاً کمی از فعالیت اقتصادی را مستقیماً به آن منطقه وارد کند و منافع اقتصادی واقعی فقط در صورتی به‌دست می‌آید که توسعه کلی آن ناحیه از طریق افزایش علاقه و میزان سرمایه‌گذاری برای حفاظت از آن انجام گیرد.

معصوم علیزاده، پروژه‌های گردشگری میراث فرهنگی باعث ایجاد طیف وسیعی از پیشنهادات گردشگری می‌شود و در صورت پایداری و هماهنگی دقیق می‌تواند به واسطه یک رویکرد امکان‌سنجی تجاری پشتیبانی شود.

به گفته وی، این نوع گردشگری برای همه مکان‌های تاریخی مناسب نیست ولی تشویق سرمایه‌گذاری‌ها برای محافظت از یک محیط تاریخی در هر صورتی باعث بازسازی محله‌های راکد و ایجاد اشتغال می‌شود که مجموعه‌ای از مزایای اقتصادی گوناگون را فراهم می‌آورد زیرا میراث فرهنگی دارای یک پتانسیل مهم برای توسعه است و پروژه‌های توسعه آن نه تنها چالشی برای حفظ منابع تاریخی فراهم می‌کند که می‌تواند به‌عنوان ابزاری مثبت برای رشد و تغییر نیز مورد استفاده قرار گیرد.


معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری، صنایع‌دستی استان همدان نیز در گرامیداشت این روز گفت: برنامه‌هایی که در روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی در استان همدان ویژه عموم شهروندان برگزار می‌شود، بیشتر با هدف افزایش حساسیت جامعه در حفظ و صیانت از میراث‌فرهنگی است که در قالب بازدید رایگان از بناها و موزه‌های استان همدان در روز ۲۹ فروردین ماه خواهد بود.


حمیدرضا حیدری گفت: در روز ۲۹ فروردین نیز دومین نشست تخصصی خاک شناسی و گیاه شناسی محوطه نوشیجان با رویکرد حفظ پوشش گیاهی در شهرستان ملایر برگزار خواهد شد.


او افزود : در پایان این نشست‌های تخصصی از بهرام توتونچی و احمد ترابی از پیشکسوتان حفظ، احیا و مرمت آثار تاریخی و فعال در حوزه باستان‌شناسی و کاظم ملازاده و زارعی از اساتید باستان شناسی دانشگاه بوعلی همدان با اهدا لوح و هدایایی تجلیل شد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید