کد خبر:51193
پ

سرپرست معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان همدان از خسارت ۸۷۵ میلیارد ریالی سرمازدگی به باغات استان خبر داد و گفت: به علت برودت هوا در هفته پایانی فروردین ماه، یک هزار و ۳۹۴ هکتار از سطح باغات استان دچار خسارت شدند.

به گزارش روزانه نیوز، امیر لاهوتیان با بیان اینکه در سال زراعی جاری ۳۰۰ میلیمتر بارندگی در استان ثبت شده است اظهار کرد: این میزان بارندگی ۸ درصد نسبت به سال گذشته و حدود ۴۰ درصد نسبت به میانگین بلندمدت افزایش دارد.

وی با اشاره به اینکه استان همدان جزو معدود استان‌های کشور است که از لحاظ بارندگی از وضعیت قرمز به وضعیت سبز تبدیل شده است افزود: خوشبختانه با تداوم بارندگی‌ها وضعیت سبز محصولات در اراضی استان مطلوب ارزیابی می‌شود.

سرپرست معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان همدان در ادامه یادآور شد: مبارزه با آفات و بیماری‌ها همچنین علف‌های هرز غلات مجدانه در دستور کار است به نحوی که طی فروردين ماه سال جاری، ۱۴۰ هزار هکتار مبارزه‌ با سن مادر در اراضی گندم و جو آبی و دیم انجام شده و روزانه با تداوم عملیات سمپاشی در حال افزایش است.

وی با تاکید بر اینکه در سطح اراضی دیم و آبی در هر ۱۰ شهرستان با همکاری کشاورزان و تولیدکنندگان مشغول مبارزه علیه آفات و بیماری‌ها هستیم گفت: در اثر کاهش دمای هوا و برودت منفی یک تا منفی سه درجه سانتيگرادی از ۲۲ تا ۲۵ فروردین ماه دچار خسارت سرمازدگی شدیم.

لاهوتیان با بیان اینکه بیشترین خسارت در سطح باغات و در حوزه درختان میوه از جمله آلو، هلو، شلیل، بادام آبی و دیم، زردآلو و گردو ایجاد شده است تصریح کرد: یک هزار و ۳۹۴ هکتار از سطح باغات استان دچار خسارت سرمازدگی شدند.

وی با اشاره به اینکه یک هزار و ۵۰۰ تن عملکرد محصولات باغی استان ناشی از خسارت سرمازدگی کاهش یافته است گفت: ارزش ریالی خسارت سرمازدگی باغات ۸۷۵ میلیارد ریال، برآورد شده است.

سرپرست معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان همدان با بیان اینکه ملایر با سطح ۷۶۵ هکتار بیشترین میزان خسارت و شهرستان فامنین با سطح ۶۸ هکتار کمترین میزان خسارت در استان را داشتند ادامه داد: هفت شهرستان استان دچار خسارت سرمازدگی شدند به طوری که ۲۵۲ هکتار در همدان، ۱۳۰ هکتار در تویسرکان، ۱۵۴ هکتار در کبودراهنگ، ۱۳۵ هکتار در رزن و ۱۴۲ هکتار در درگزین خسارت محصولات باغی بوده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید