کد خبر:46607
پ

نشست خبری بزرگداشت شیخ‌الرئیس ابوعلی سینا با حضور آیت الله غیاث الدین طه محمدی، رییس بنیاد علمی فرهنگی ابن سینا، محمود شالویی، رییس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، مسعود ویژه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان و اصحاب رسانه ظهر سه شنبه بیست و‌چهارم مرداد ماه در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار شد.


به گزارش
روزانه نیوز، در ابتدای نشست، شالویی  در صحبت‌هایی گفت: ابن سینا معروف به شیخ‌الرئیس با القاب و نشانه‌های مختلف یکی از سرآمدان روزگار و نشان تمدن دیرینه ماست. به یقین در قلمرو ایران آن روز چنان درخششی یافت که پس از قرن های متمادی همچنان جهان علم و دانش نیاز به آثار و اندیشه های او دارد.


وی درباره برنامه‌های بزرگداشت ابوعلی سینا عنوان کرد: برای پاسداشت مفاخر، اقدامات زیادی در دست داریم. یک روز برای  بزرگداشت شخصیت ها کافی نیست بلکه این نکوداشت باید  یک هفته تا ۱۰ روز ادامه داشته باشد. ما برای  بزرگداشت ابن سینا باید در کتابی سیر فکری و اندیشه و آثارش را به زبان های مختلف داشته باشیم. مجموعه کتابهای ابن سینا نیز بزودی منتشر خواهد شد و این برنامه برای همه مفاخر ادامه خواهد یافت.


شالویی اظهار داشت: ساخت بناهای یادبود و‌ معرفی آثار برنامه های ویژه ما در داخل و خارج کشور است بنابراین برنامه ها به همدان محدود نمی‌شود. گرامیداشت ابن سینا در شهرهایی چون اصفهان ، گرگان، شهرری و نقاط دیگر برگزار خواهد شد و دیگر شهرها و حتی خارج از کشور هم برنامه خواهند داشت.


وی توضیح داد: افتتاحیه ایین بزرگداشت ابن سینا  در تهران و همدان با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اهیم داشت، چاپ کتاب و درس گفتارهای ابن سینا نیز از اوایل مهر در مدارس و دانشگاه نیز خواهیم داشت و نمایشگاه اسناد و چاپ کتاب نیز برگزار خواهد شد. میراث هم تصمیم دارد برنامه درباره ابن سینا داشته باشد یک کتابخانه تخصصی بوعلی سینا نیز راه اندازی خواهد شد تا منبع مهم برای اشنایی این حکیم باشد.

رییس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی اظهار کرد: کمیسیون یونسکو هم پیام و جایزه جهانی ابن سینا خواهد داشت، فرهنگستان علوم پزشکی نیز هفته بزرگداشت همزمان برنامه های ما خواهد داشت. موسسه فرهنگی اکو هم تعلق به ابن سینا دارد و مشارکت خواهد داشت.


شالویی توضیح داد: یکم تا هفتم شهریور ماه برنامه‌های مخصوص ابن سینا را داریم که در طول سال هم ادامه خواهد داشت. سازمان فرهنگ هم تصمیم دارد ابن‌سینا پژوهان را شناسایی و برنامه تجلیل از آنها را داشته باشند.

فرهنگ و آموختن فرهنگ حیات‌بخش جامعه است


در ادامه، آیت‌الله طه محمدی در صحبت هایی گفت: مسئله فرهنگ و آموختن فرهنگ حیات‌بخش به جامعه  با چند ساعت و چند روز نمی‌شود،بلکه  عمر می طلبد. اما بهرحال این پروژه طلیعه یک کار خداپسندانه است از همه شما انتظار داریم دراین کار ما را یاری کنید. این روزها همزمان با اسارت اهل بیت پیامبر ، ۸۴ زن و کودک اسیر شدند ، چرا باید حجت خدا امام حسین با ان وضع شهید شود و خیمه‌ها به آتش کشیده شود و دشمن با کینه توزی بر بدن یاران امام حسین (ع) اسب بتازاند و تا بحال بارها گنبد امام حسین را خراب کردند.


وی افزود: دو جریان در عالم است جریان جبر و تاریکی و دوم نور و معرفت است، جریان اول میخواهد همه چراغ ها را خاموش کند تا هیچکس سعادتمند نباشد، فلسه وجودی انجمن مفاخر هم نه تنها شیخ الرئیس ابن شینا و سهروردی و …. بلکه تمام دانشمندان و متفکران است، اگر یاد آنها را زنده کنیم . الان سوغات ملعون خودکشی از اروپا و امریکا به ایران آمده، آمارها مشخص است، اینها که خودکشی می کنند گرفتار پنجه های شوم جهل می شوند.


آیت‌الله محمدی توضیح داد: بشریت این روزها تنزل کرده، بوعلی سیناها و بزرگان زیادی امدند ما را ازین جهل ها نجات دهند، ما مشکلات داریم ما نباید برای امام حسین گریه کنیم، برای خودمان گریه کنیم. هر کسی جایی به اکران عالمی بپردازد براسااس حدیث خدا او را تکریم می کند. پیام اربعین از من پرسیدند، من می گویم یک عده خورشید را کشتند تا دنیا در تاریکی بماند اما به کوری چشمشان امسال عزاداری مردم باشکوه تر از هر سال بود اربعین هم همین است مردم چشمتان را بازکنید و در دامن اهل بیت نجات یابید و ما منتظر امدن مهدی فرزند حسین هستیم تا نقطه تاریکی روی کره زمین نماند.

همزمان با روز همدان هفته بوعلی سینا برگزار می شود


در ادامه مسعود ویژه در صحبت هایی گفت: امسال به همت انجمن مفاخر و دستور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار هست هفته بوعلی سینا داشته باشیم، شهر همدان میزبان ثبت جهانی هگمتانه در همین هفته است و  قرار شد اول شهریور بعنوان روز همدان در تقویم ثبت شود.


وی افزود: سی برنامه تدارک دیده شده که برخی در گستره ملی و برخی در سطح استان هستند. همزمان با نشست خبری بناست از پوستر هفته بوعلی سینا رونمایی می شود و رسما از یکم شهریور برنامه ها اغاز می شود.

ویژه در ادامه ضمن اشاره به برنامه های این هفته گفت: هر سال در محل ارامگاه بوعلی برنامه ادای احترام به جایگاه ابن سینا با حضور بزرگان و دانشمندان انجام می شود و معمولا از شبکه های سراسری پخش می شود، مهمترین برنامه این هفته با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، برپایی همایش ملی بوعلی حکیم هزاره ها وحضور بوعلی شناسان است. روز دوم شهریور چندین برنامه شب شعر، رونمایی کتب، دیدار با نماینده ولی فقیه و ویژه برنامه ای با حضور پزشکان خواهیم داشت. روز سوم بناست کارشناسان یونسکو در هگمتانه برای ثبت ملی حضور پیدا کنند و یک گروه موسیقی مطرح همدان هم قرار است انجا برای نخستین بار قطعه ای در مورد بوعلی سینا اجرا داشته باشد.


وی همچنین اظهار داشت: شنبه چهارم شهریور در پیاده راه بوعلی سینا با مشارکت شهرداری و‌کانون پرورش فکری در حوزه کودک و نوجوان برنامه نقاشی خیابانی و اجرای نمایش خلاق کودکانه برپا کنند. روز پنجم نشست کتابخوانی و مسابقه کتابخوانی و روز ششم ویژه برنامه هایی برای عموم مردم در محوطه ارامگاه بوعلی برگزار خواهد شد. روز هفتم هم ایین اختتامیه مراسم با برنامه های مختلف خواهیم داشت. یک اتفاق خوب دیگر رونمایی از پایگاه اطلاعاتی کتابشناسی با همت نهاد کتابخانه است و در این هفته قرار است نمایشگاهی در مورد تصاویر مراحل ساخت آرامگاه به زبان انگلیسی اماده بشود و مسابقه عکاسی از محل ارامگاه بوعلی نیز خواهیم داشت.


در پایان نشست از پوستر هفته ابن سینا رونمایی شد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید