کد خبر:48358
پ

مدیرکل کتابخانه های استان همدان اعلام کرد: از ابتدای دولت سیزدهم تا کنون 5 هزار و 23 متر مربع به زیربنا کتابخانه‌های عمومی افزوده شده است.

به گزارش روزانه نیوز، عاطفه زارعی در نشست خبری که به مناسبت سی و یکمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران که پیش از ظهر امروز برگزار شد، با اعلام این خبر اظهار داشت: توسعه کتابخانه شهید مطهری در فامنین، ساخت کتابخانه برکت مهر ماماهان در فامنین، بهره برداری از کتابخانه شهید مظاهری مریانج پس از 14 سال وقفه، راه اندازی سالن مطالعه آرمان با همکاری بخش خصوصی، تعمیر و بهسازی کتابخانه آیت‌الله بهاری شهر بهار، بازسازی کتابخانه فجر صالح آباد شهرستان بهار، باز سازی کتابخانه شهید مدنی تویسرکان، احداث کتابخانه قلمچی با همکاری بنیاد قلمچی و استفاده از اعتبارات سفر ریاست محترم جمهوری به استان در روستای عبدالرحیم شهرستان همدان، احداث کتابخانه بینش پاسارگاد روستای اشترمل شهرستان تویسرکان، سخت کتابخانه گلستان کتاب روستای توچغاز شهرستان ملایر، می‌شود.


به گفته وی، یک هزار و 300 برنامه فرهنگی در هفته کتاب شامل 17 برنامه استانی، 125 برنامه شهرستانی و یک هزار و 158 برنامه کتابخانه‌ای در نظر گرفته شده است.

مدیرکل کتابخانه های استان همدان با اشاره به کتابت قرآن کریم گفت: همزمان با سی‌ویکمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، طرح سراسری کتابت قرآن کریم با هدف تجلی و پیوند برنامه های موضوعی قرآن و عترت در کتابخانه های عمومی با برنامه های ترویج کتابخوانی برگزار می‌شود.


زارعی ادامه داد: با توجه به اهانت‌های اخیر به این کتاب مقدس در اروپا و نظر به اینکه کتابت قرآن کریم سنتی دیرینه از زمان پیغمبر(ص) دارد، طرح سراسری کتابت قرآن کریم به همت محافل قرآنی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به منظور انس بیشتر اعضای کودک و نوجوان کتابخانه‌های عمومی با قرآن شکل گرفته است.


وی افزود: این طرح که در ایام هفته کتاب از تاریخ ۲۳ الی ۳۰ آبان در ۳۱ استان کشور با اختصاص سهیه کتابت به هر استان و به تبع هر شهرستان اجرا می شود؛ شامل کتابت ۶۰۴ صفحه از قرآن کریم در ۱۵ سطر است که بنا بر تعداد کتابخانه های عمومی هر استان و علاقمندان محافل قرآن و عترت در استان ها تقسیم شده است.


این مقام مسئول در خصوص عضویت رایگان و بخشودگی جرائم دیرکرد، گفت: همزمان با آغاز سی‌ویکمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، طرح عضویت رایگان و بخشودگی جرائم دیرکرد بازگشت منابع در کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور اجرا می‌شود.


زارعی افزود: علاقه‌مندان از ۲۳ تا ۲۵ آبان ماه فرصت دارند با مراجعه به سامانه سامان و پرتال‌های کتابخانه‌ای و دریافت کد تخفیف عضویت رایگان، به عضویت کتابخانه مورد نظر خود درآیند.
به گفته وی، در این طرح، اعضایی که منابع امانی‌شان شامل جرائم دیرکرد می‌شود، در صورتی که در بازه زمانی ۲۳ تا ۳۰ آبان‌ماه به کتابخانه عودت دهند، مشمول تخفیف ۱۰۰ درصدی جرائم دیرکرد خواهند شد.


مدیرکل کتابخانه های استان همدان اعلام کرد: اعتبار کدهای تخفیف عضویت رایگان تا ۲۴ آذرماه خواهد بود و فهرست پرتال کتابخانه‌های عمومی در سامانه مدیریت کتابخانه‌های عمومی نیز در نشانی www.samanpl.ir در دسترس است.

زارعی از تکریم خانواده شهدا در سراسر استان در ادامه کنگره هشت هزار شهید استان همدان در این هفته دنبال می‌شود. همچنین که در هر سفر شهرستانی به دیدار خانواده شهدا رفتیم و در ادامه نیز خواهیم رفت.


وی اشاره کرد: زنگ کتاب و کتابخوانی امروز در دبیرستان دخترانه شهیده خوانساری با همکاری اداره کل حفاظت محیط زیست، اداره کل آموزش و پرورش و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان برگزار شد.


این مقام مسئول از رونمایی از پوستر هفته کتاب به مانند رسمی که در سال‌های اخیر در کتابخانه‌های عمومی استان وجود دارد در خانه شخصی نویسنده آقای علی جهانپور رونمایی شد. دیدار با نویسندگان بومی و پیشکسوتان فرهنگی استان در تمامی شهرستان در این هفته انجام می‌شود.


زارعی اعلام کرد: ویژه برنامه شهری به وسعت کتاب در سراسر استان با همکاری شهرداری‌ها برگزار می‌شود.


وی از اجرای طرح کتاب خون با شعار، «اهدا کتاب، اهدا دانایی، اهدا خون، اهدا زندگی» با همکاری اداره کل انتقال خون استان خبر داد که کتابداران و اعضای کتابخانه‌ها به اهدا خون می‌پردازند.

مدیرکل کتابخانه های استان همدان با اشاره به انتشار فراخوان دوره دوم کلاس نویسندگی خلاق با تدریس خانم بهناز ضرابی زاده، بیان کرد: برنامه شعر خوانی در محافل ادبی کتابخانه‌های عمومی استان در نظر گرفته شده است.


زارعی با بیان اینکه بیش از 350 بازدید از کتابخانه‌ها توسط مدارس در هفته کتاب پیش بینی شده است، گفت: 25 برنامه رونمایی و نقد کتاب در سراسر استان در نظر گرفته شده است.

وی افزود: مسابقه کتابخوانی من و کتاب از کتابی با همین عنوان از مقام معظم رهبری؛ پویش کتاب دست ساز من، پویش معرفی کتاب همراه من، نمایشنامه خوانی، قصه گویی، نقاشی دیواری، روزنامه دیواری، معرفی کتاب و … از جمله برنامه‌های این هفته است.

مدیرکل کتابخانه های استان همدان با اشاره به اینکه نیمی از برنامه‌های هفته کتاب ویژه گروه سنی کودک و نوجوان در نظر گرفته شده است، اعلام کرد: حضور کتابداران و کارشناسان و مدیران در نماز جمعه این هفته و برپایی میز خدمت در محل نماز جمعه از اقدامات برنامه ریزی شده است.

زارعی در خصوص اقدامات فرهنگی از ابتدای سال 1400 تا آبان 1402 اشاره کرد: در سال 1400 درکتابخانه‌های عمومی استان 11 هزار و 658 ، در سال 1401 تعداد 10 هزار و 521 برنامه فرهنگی انجام شده است.

وی افزود: برای سالجاری نیز پیش بینی می‌شود که تعداد 12 هزار 672 برنامه فرهنگی اجرا شود که تا پایان مهر ماه امسال 7 هزار و 383 برنامه فرهنگی اجرا شده است.


این مقام مسئول در خصوص برنامه‌ها اشاره کرد: جلسات نقد و رونمایی، نشست‌های کتابخوان کتابخانه‌ای و مدرسه‌ای، مسابقات کتابخوانی، نمایش نامه خوانی، جلسات مطالعاتی، معرفی کتاب، کارگاه آموزشی، مشاوره، قصه گویی، کاردستی، روزنامه دیواری، نقاشی، نماشگاه کتاب، محافل ادبی و … است.


زارعی بیان کرد: یکی از مهمترین موضوعات برنامه‌‎های فرهنگی جوانی جمعیت، بیانیه گام دوم انقلاب، سواد سلامت خانواده است که در همه برنامه‌های کتاب محور به ان توجه می‌شود.


وی در خصوص فعالیت‌های شاخص فرهنگی به برگزاری دوازهمین جشنواره کتابخوانی رضوی با شرکت (40هزار 594) شرکت کننده اشاره کردو گفت: برگزاری جشنواره روستا ها و عشایر دوستدار کتاب (با شرکت 10 روستا)، جشنواره دوست من کتاب با شرکت بیش از 700 اثر (دومین دوره با محوریت شعر و داستان کودک و نوجوان با موضوع ترویج کتاب و کتابخوانی (بخش ویژه قرآن و عترت پیامبر (ص)) و شرکت کتابداران درجشنواره کسب و کارهای کوچک در کتابخانه های عمومی به صورت ملی و کسب رتبه اول و پنجم جایزه ملی خدمات کتابخانه‌های عمومی توسط علی علی کرمی، مسئول کتابخانه قدس روستای ویان شهرستان کبودراهنگ و محمد عبدلی مسئول کتابخانه حکمت روستای حسین آباد عاشوری شهرستان بهار.

مدیرکل کتابخانه های استان همدان به برگزاری جشنواره هدهد سفید در سه گروه کودک نوجوان و بزرگسال به صورت ملی اشاره کرد و گفت: موفق به کسب رتبه اول اوقات فراغت در سطح استان شدیم.


زارعی در خصوص برگزاری رزمایش جهادی 2020در چهار منطقه محروم استان گفت: طرح دومین دوره حسینیه اندیشه سلسله نشست های معرفتی اهداف نهضت حسینی درایام محرم و صفر در همه شهرستان ها اجرا شد.

وی به افتتاح 10 خانه‌ محیط زیست در سطح کتابخانه‌های استان، برگزاری بیش از 252 کارگاه آموزشی در کتابخانه‌ ها
اشاره کرد.

این مقام مسئول در خصوص کتاب های به امانت داده شده گفت: در سال 1400، 424 هزار 441 نسخه کتاب، در سال 1401، 711 هزار و 346 نسخه و در نیمه نخست سال جاری 530 هزار و 180 نسخه کتاب به امانت رفته است.

زارعی در خصوص شاخص‌های آماری اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، بیان کرد: در حال حاضر 118 کتابخانه عمومی در استان همدان فعالیت می‌کند که 107 باب آن نهادی و 11 باب به صورت مستقل و مشارکتی فعالیت می‌کنند. تعداد کتابخانه‌های عمومی در ابتدای دولت سیزدهم 115 باب بوده است.

به گفته وی، از این تعداد 70 باب کتابخانه شهری، 47 باب کتابخانه روستایی و یک باب سیار شهری است و خودرو کتابخانه سیار شهرستان اسدآباد نیز خریداری شده که در حال آماده سازی و تجهیز است.

مدیرکل کتابخانه های استان همدان اعلام کرد: در حال حاضر زیربنا کتابخانه‌های عمومی استان همدان 48 هزار و 17 متر مربع است که در ابتدای دولت سیزدهم 45 هزار و 871 متر مربع بود.

زارعی با بیان اینکه یک میلیون و 496 هزار و 740 نسخه کتاب در کتابخانه‌های عمومی در دسترس اعضا قرار دارد، گفت: سرانه کتاب به ازای هر 100 نفر 86 جلد است. در حال حاضر 80 هزار و 500 نفر عضو کتابخانه‌های عمومی هستند که 4.57 درصد جمعیت را شامل می‌شود. در ابتدای دولت سیزدهم تعداد اعضا کتابخانه ها 29 هزار و 887 بود.


وی در خصوص پروژه‌های در دست اقدام، گفت: تکمیل و تجهیز کتابخانۀ روستایی آیت ا…ربانی شاهنجرین در شهرستان درگزین، احداث کتابخانه شهید مسعودی پور شهرستان ملایر، بازسازی و تکمیل کتابخانة عمومی شهر زنگنه شهرستان ملایر، تکمیل، تعمیر و تجهیز کتابخانة مرکزی همدان، توسعه کتابخانة آیت الله بهاری( سالن آمفی تئاتر)، تکمیل، محوطه سازی و تجهیز کتابخانة روستای داق داق آباد شهرستان کبودراهنگ اشاره کرد.

این مقام مسئول ادامه داد: احداث کتابخانة عمومی روستای نگارخاتون با همکاری خیر در شهرستان فامنین، تکمیل سالن آمفی تئاتر کتابخانة عمومی شهدای گمنام، تکمیل، محوطه سازی و تجهیز کتابخانة روستای چنار سفلی شهرستان اسدآباد، تکمیلِ توسعه کتابخانة شهید مطهری شهرستان فامنین، احداث کتابخانة خیابان سعدی شهرستان ملایر، تکمیل و راه اندازی کتابخانة استاندارد شهرستان اسدآباد، توسعه و نوسازی سالن آمفی تئاتر کتابخانة فجر صالح آباد شهرستان بهار در دست اقدام است.

زارعی افزود: توسعه و نوسازی کتابخانة امام حسن مجتبی مهاجران شهرستان بهار، تکمیل و راه اندازی کتابخانة فاطمه الزهرا شهر اجین شهرستان اسدآباد، ساخت کتابخانة روستایی ازوندره شهرستان کبودراهنگ، احداث کتابخانة شماره 2 شهر درگزین از اقدامات در حال انجام توسط اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان است.

مدیرکل کتابخانه های استان همدان تصریح کرد:احداث کتابخانه استاندارد(کتابخانه شهید هاشمی) در کبودراهنگ و کتابخانه روستای توانه در شهرستان نهاوند نیز در حال پیگیری است.


زارعی از احداث کتابخانه در روستای کوزره و دهپیاز توسط بانک پاسارگارد خبر دادو گفت: تا کنون بانک پاسارگاد 11 کتابخانه در سطح استان همدان احداث کرده است که با اتمام این پروژه به 13 کتابخانه می‌رسد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید