کد خبر:2509
پ

به گزارش روزانه نیوز به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، آیت‎ الله سید ابراهیم رئیسی در جلسه صبح امروز شورای عالی قوه قضائیه با تبیین عوامل زمینه‎ساز برای ظهور منجی عدالت‌گستر، اظهار داشت: دستگاه قضائی به عنوان مسئول اجرای عدالت، باید عدالت در همه شئون به ویژه عدالت در کرامت انسانی را مورد توجه قرار دهد.

رئیس قوه قضائیه افزود: عدالت در کرامت انسانی از اولویت‌های دستگاه قضا در سال ۹۹ است که پیگیری آن یک توصیه اخلاقی نیست، بلکه یک الزام برای همه اجزای قوه قضائیه است که ابعاد مختلف کرامت انسان را به‌گونه‌ای پاس دارند تا برای مردم محسوس و ملموس شود.

آیت‎ الله رئیسی با قدردانی از رهبر فرزانه انقلاب برای بسیج همگانی در کمک مومنانه به آحاد جامعه به ویژه نیازمندان و فقرا، از نهادهای انقلابی همچون بنیاد مستضعفان نیز برای حرکت ارزشمند در این مسیر و توجه خاص به خانواده‎های‎ زندانیان نیازمند تقدیر کرد و متذکر شد: درست است کسی که جرمی انجام داده باید مجازات شود اما خانواده‌های آنها باید مورد التفات و حمایت قرار گیرند.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به دغدغه‌های مهم دوران پساکرونا، اظهار داشت: بیشترین دغدغه‎ دوران پساکرونا مربوط به مسائل و مشکلات اقتصادی است و به‎نظر ما استراتژی جهش تولید، داروی شفابخش و نسخه قابل اعتماد برای درمان آن است.

آیت‎ الله رئیسی با بیان این‌که ممکن است برخی بگویند چگونه از همین آغاز سال و با مشکلاتی که به وجود آمده، می‌توان جهش اقتصادی را تحقق بخشید؟، اظهار داشت: مردم با همدلی در مواجهه با ویروس منحوس کرونا نمونه‌ای عینی از امکان تحقق جهش تولید حتی با وجود بیماری کرونا را به نمایش گذاشتند که این حرکت ریشه در سبک زندگی اسلامی و ایرانی مردم دارد.

رئیس قوه قضائیه گفت: در نخستین روزهای شیوع کرونا، کشور با کمبود اقلام بهداشتی همچون ماسک، دستکش و مواد ضدعفونی کننده مواجه شد اما با حضور مردم در صحنه، کارگاه‌های تولیدی در مساجد و مدارس برپا شد و خط تولید بسیاری از کارخانه‌ها تغییر کرد تا اقلام موردنیاز کادر درمانی که در خط مقدم نبرد با بیماری بودند تأمین شود.

آیت‎ الله رئیسی با بیان این‌که دولت‎مردان و مسئولان باید برای انجام کارهای بزرگ در دوران پساکرونا نیز همچون دوران شیوع کرونا از سرمایه‌های مردمی و ظرفیت‌های اجتماعی استفاده کنند، خاطرنشان کرد: اولین گام برای انجام هر کاری اراده ملّی است که در مواجهه با کرونا شاهد بروز و ظهور آن بودیم و مردم در هر کوی و برزن با احساس مسئولیت وارد عرصه تولید و خدمت شدند.

رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنانش با تبریک ۲۹ فروردین و روز ارتش اظهار داشت: برخلاف ارتش آمریکا که در منطقه مشغول تجاوزگری، خونریزی و فساد است، نیروهای مسلح جمهوری اسلامی و به ویژه ارتش ما در کنار مردم از زندگی آنها گره‎گشایی می‌کنند.

آیت ‎الله رئیسی همچنین به وضعیت ناگوار حقوق بشر در شرایط شیوع بیماری کرونا در زندان‌ها و جوامع غربی اشاره کرد و گفت: قوه قضائیه ایران اسلامی برای حفظ سلامتی زندانیان در برابر کرونا به هزاران نفر از آنها مرخصی اعطا کرد که این کار مبتنی بر قانون اساسی و آموزه‌های دینی و رأفت اسلامی بود.

رئیس قوه قضائیه در مقابل به عملکرد بسیاری از کشورهای مدعی حقوق بشر به ویژه آمریکا در مواجهه با بیماری کرونا اشاره کرد و گفت: امروز بسیاری از کشورهای غربی که درگیر کرونا هستند، به‌جای توجه به مردم خود، توطئه کردند تا زندان‌های ایران را بی‌ثبات نشان دهند اما با عنایت خداوند، دسیسه‌های آنها شکست خورد و امروز زندان‌های ما از امنیت و سلامت کامل برخوردارند.

آیت‎ الله رئیسی تصریح کرد: امروز ما در جایگاه مدعی حقوق بشر قرار داریم و آنها در جایگاه متهم نشسته‌اند و کسانی که مسائل جهانی را رصد می‌کنند، خوب است وضعیت حقوق انسان‌ها در جوامع غربی و ایران در ایام شیوع کرونا را بررسی کنند تا تفاوت نگاه انسانی و اسلامی به جامعه با نگاه غربی و غیرمسئولانه به مردم عیان شود.

در این جلسه، دکتر زارع‎پور رئیس مرکز آمار و انفورماتیک قوه قضائیه با اشاره به ابلاغ آئین نامه تعرفه حق الوکاله، حق المشاوره و هزینه سفر وکلای دادگستری از راه‎اندازی سامانه ثبت قراردادهای وکالت خبر داد و گفت که این سامانه موجب شفاف سازی فعالیت‌های مالی وکلا و موکلان آنها خواهد شد./ مهر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید