کد خبر:1667
پ

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر همدان بر ضرورت ساماندهی روزبازارهای سطح شهر تاکید کرد.

به گزارش روزانه نیوز علی فتحی در جلسه کمیسیون خدمات شهری شورا که با حضور اعضای هیئت امنای روز بازارها و مدیران مربوطه شهرداری همدان  برگزار شد، گفت: نماینده بساط گستران روز بازارهای همدان نامه ای به شورای شهر ارسال کرده و در این نامه درخواست هایی دارد که در این راستا مشکلات این بازارها بررسی و تصمیمات لازم به مدیران شهرداری اعلام شد.

علی فتحی اضافه کرد: از جمله این درخواست ها تعیین شماره و کد برای مشخص شدن بساط گستران و شناسایی آنها است تا مشخص شود از کجا در این روز بازارها حاضر شده اند و شغل دیگری دارند یا خیر.

فتحی با اینکه یک سری از افرادی که در این روز بازارها بساط می گسترانند مغازه دارانی هستند که از صبح تا ظهر به روز بازارها می آیند و بعد از ظهر در مغازه‌های خود حاضر می‌شوند، اظهار داشت: بساط گستران درخواست کد و شماره مخصوص برای خود را دارند.

 وی با بیان اینکه تعیین خط کشی و حدود فضای اشغال برای هر یک از بساط گستران نیز امری ضروری است چرا که گاهی بر اثر اختلاف در خصوص فضای اشغال شده بحث پیش می‌آید و مشکلاتی ایجاد می‌شود، گفت: نظارت در این بازارها مطلوب نیست و همین موضوع باعث شده تعداد محدودی از افراد به بی انضباطی خود ادامه دهند و حتی درگیری‌هایی ایجاد کنند و فحاشی صورت گیرد.

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر همدان تهیه لباس فرم با کاور مشخص و کد معین برای بساط گستران را ضروری برشمرد و گفت: ۹۰ درصد بساط گستران شهر همدان ثابت هستند که آنها با لباس‌های متحدالشکل، کدبندی و صدور کارت شناسایی ساماندهی می شوند.

فتحی تهیه کیسه زباله جهت کم کردن زحمات پاکبان ها ، استقرار سرویس بهداشتی در محل بازار روزها‌ و توجه به نظافت محیط این بازارها را ضروری برشمرد و خواستار رعایت مسائل بهداشتی از سوی بساط گستران شد .

وی ضرورت تعیین محدوده زمانی فعالیت برای کسبه بازار روزها را مورد تاکید قرار داد و با بیان اینکه باید تا ساعت ۱۵ بساط ها جمع آوری شده باشد، اظهار داشت: این مسئله در منطقه ترافیک ایجاد می‌کند و ماموران ناظر شهرداری نیز باید به پارک خودروها توجه داشته باشند به طوری که ورودی کوچه‌ها و معابر عبوری مردم مسدود نشود.

 فتحی جلوگیری از ورود افراد متفرقه از سایر شهرها و استانها به روز بازار ها را مورد تاکید قرار داد و گفت: همکاری ماموران انتظامی در این زمینه ضروری است که امیدواریم این مسئله تقویت شود.

وی در ادامه به نوسازی تاکسی های فرسوده شهر اشاره و تاکید کرد: با توجه به ارائه وام نوسازی تاکسی، شهرداری تا زمانی که تاکسی را تحویل راننده نداده خودروهای آنها را نگیرند.

عسگریان: ضرورت برگزاری دوره های آموزشی مردمداری برای کسبه روزبازارها

رئیس کمیسیون نظارت و بازرسی شورای شهر همدان نیز در این جلسه  به برخی بی نظمی ها در روزبازارهای همدان اشاره کرد و با بیان اینکه برخی دستفروشان و بساط گستران میزان تولید زباله زیادی دارند که بهتر است افراد بی نظم جریمه شوند، گفت: برای بساط گستران باید دوره آموزشی مردمداری و رعایت حقوق شهروندی برگزار شود.

سیدمسعود عسگریان با بیان اینکه فروشندگان غیر ساکن در شهر همدان باید از روز بازار ها حذف شوند چرا که این ظرفیت برای شهر همدان است، افزود: باید آیین نامه شغلی انضباطی روز بازارها تدوین و اجرا و موضوع توسط کمیته انضباطی پیگیری شود.

رئیس کمیسیون نظارت، بازرسی و امور اداری شورای شهر همدان با بیان اینکه درخواست اخذ وام برای تعویض تاکسی های فرسوده همدان در کمیسیون بودجه شورای شهر بررسی شده است، اظهار داشت: شهرداری و سازمان تاکسیرانی باید از تحویل خودروها مطمئن شوند.

سیدمسعود عسگریان با بیان اینکه سال ۹۶ مبلغ ۶ میلیارد تومان برای خرید 14 اتوبوس پرداخت کردیم که از این تعداد 6 دستگاه تحویل گرفته شده اما همچنان 8  اتوبوس دیگر را تحویل نداده اند، اظهار کرد: نباید روال به سمتی برود که تاکسی‌های رانندگان گرفته و دستشان بسته بماند.

وی با بیان اینکه نباید این چنین باشد که به اسم تاکسیداران وام گرفته شود اما تاکسی را تحویل نگیرند، اضافه کرد: تا زمانی که شهرداری تاکسی را تحویل راننده نداده حق گرفتن تاکسی فرسوده وی را ندارد.

علی ضمیر: فعالیت ۸ روز بازار در شهر همدان

معاون خدمات شهری شهردار همدان نیز با بیان اینکه ساماندهی روز بازارها از دغدغه های اصلی شهرداری است و چندین جلسه با نماینده کسبه و اعضای هیئت امنای برگزار شده است، گفت: اگر به روز بازار به عنوان پدیده اجتماعی نگاه کنیم قابل حذف نیست و شرایط اقتصادی باعث شکل گیری این پدیده شده است که شورا و شهرداری به دنبال حذف بساط گستران نیست.

 وحید علی ضمیر با اشاره به فعالیت ۸ روز بازار در شهر همدان و بیان اینکه وضعیت روز بازارها نسبت به قبل بهتر شده است، اظهار داشت: یکسری کارها انجام شده اما شکایت هایی از روز بازار ها وجود دارد.

وی با بیان اینکه ساماندهی روز بازار ها نیازمند فکری اساسی و جدی است، افزود: در راستای رفع مشکل سرویس بهداشتی از 15 آذرماه یک چشمه سرویس بهداشتی سیار در روز بازارها مستقر خواهد شد.

علی ضمیر اظهار داشت: مامور راهور نیز تا ۲۰ روز قبل به روز بازارهای همدان می‌آمد اما قرارداد شهرداری با نیروی انتظامی پایان یافته و درصدد تمدید آن هستیم و علاوه بر آن یک مامور انتظامی نیز در روز بازارها مستقر خواهد شد.

 معاون خدمات شهری شهردار همدان با بیان اینکه ماموران کلانتری نیز به روز بازارها سرکشی دارند اما برای استقرار آنها برنامه‌ریزی شده است، گفت: برای جدا کردن بساط گستران متفرقه تنها کدگذاری و استفاده از کاور جوابگو خواهد بود.

۳۰۰تاکسی فرسوده از ناوگان حمل و نقل عمومی همدان خارج می شود

معاون تاکسیرانی و حمل و نقل بار و کالای شهرداری همدان گفت: امسال ۳۰۰ دستگاه تاکسی فرسوده از ناوگان حمل و نقل عمومی همدان خارج می شود.

میلاد کریمی با بیان اینکه در زمینه نوسازی ناوگان فرسوده تاکسیرانی در کشور اقدامات اندکی انجام شده است، اظهار داشت: تعداد یک هزار و ۱۰۰ تاکسی فرسوده در همدان وجود دارد که بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده خارج کردن ۳۰۰ دستگاه پیکان فرسوده از ناوگان تاکسیرانی همدان تا پایان سال جاری هدف‌گذاری شده است.

وی ادامه داد: برای نوسازی ناوگان تاکسیرانی همدان با تعدادی از بانک های همدان برای ارائه تسهیلات به تاکسی داران و نوسازی ناوگان مذاکره شده و در نهایت یکی از بانک ها پرداخت ۳۰ میلیون تومان وام ۴ درصدی به هر تاکسی دار را قبول کرد.

معاون تاکسیرانی و حمل و نقل بار و کالای شهرداری همدان با بیان اینکه شهرداری همدان نیز ۲۰ میلیون تومان تسهیلات به رانندگان تاکسی های فرسوده پرداخت می‌کند تا با وام اخذ شده نسبت به نوسازی خودروی خود اقدام کنند، گفت: در حال حاضر برای شهر همدان سهمیه نوسازی ۳۰۰ تاکسی نهایی شده و کار ها تا حدی انجام شده است.

کریمی با بیان اینکه اگر نوسازی ناوگان صورت نگیرد در واقع کاری در مجموعه تاکسیرانی انجام نشده است، اظهار داشت: تا پایان سال برای نوسازی ناوگان تاکسیرانی همدان اقدام می‌شود.

گفتنی است در ادامه این جلسه نمایندگان هیئت امنای روز بازار های همدان نیز به بیان مشکلات روزبازارها پرداختند و خواستار رفع این مشکلات شدند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید