کد خبر:1467
پ

داور بخش خردسال بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان گفت: با اختصاص بخشی ویژه به تئاتر خردسال در جشنواره، به تدریج شناخت نسبت به این بخشی از تئاتر تقویت شد.


به گزارش
روزانه نیوز آناهیتا غنی زاده که 25 سال در تئاتر خردسال سابقه فعالیت دارد، در خصوص ویژگی‌های نمایش‌های خردسال، گفت: شناخت مخاطب و ارتباط گیری با این گروه سنی در تئاتر بسیار مهم است.


او افزود: شاخص‌هایی که می‌توانیم رعایت کنیم این است که زمان نمایش کوتاه باشد، از شعر و موسیقی به نحوی استفاده شود که کودک با آن ارتباط برقرار کند زیرا او زمانی از نمایش تأثیر می‌پذیرد که خود را در آن شریک بداند، همذات‌پنداری کند و یا حتی مشارکت مستقیم داشته باشد.


غنی‌زاده با بیان اینکه پیام نمایش در همه گروه‌‎های سنی بهتر است به طور غیرمستقیم ارائه شود، اظهار کرد: گاهی باید این موضوع را در نظر داشته باشیم که خردسالان از مشارکت در نمایش بسیار لذت می‌برند.
او در ادامه یادآور شد: در این زمان کوتاه باید توجه خردسال را در دست بگیریم نه اینکه او را رها بگذاریم که خود پیام را دریافت کند.


این کارگردان تئاتر با تأکید بر اینکه باید از تکنیک نمایش خلاق برای انتقال مفاهیم و آموزش کمک گرفت، خاطرنشان کرد: نمایش خلاق یکی از بهترین تکنیک‌های تئاتر است که نیاز می‌رود در نمایش‌ها مورد توحه قرار بگیرد.


او قدمت تئاتر خردسال را کمتر از یک دهه دانست و افزود: با وجود اینکه پیش از آن نیز هنرمندانی در این بخش کار می‌کردند اما این موضوع در جشنواره تئاتر کودک و نوجوان مطرح شد که تفکیک گروه سنی خردسال انجام شود.


غنی‌زاده اضافه کرد: در بخش خردسال نیز ساخت اثر برای هر سنی، ویژگی های متفاوتی دارد اما تفکیکی در سنین خردسالان وجود ندارد و برای خردسال 2 تا 6 سال یک نوع نمایش تولید و اجرا می‌شود.


او برگزاری جشنواره تئاتر کودک و نوجوان را رویدادی بسیار مهم در تئاتر عنوان کرد و گفت: در طول این چند سال که تفکیک گروه‌های سنی مطرح شده شناخت نسبت به خردسال ایجاد و تقویت شده است.


این داور بخش خردسال تصریح کرد: در سال های ابتدایی طرح‌ها ناقص بوده و یا متناسب با این گروه سنی نبود اما هرچه زمان گذشت آثار به تخصصی بودن نزدیک‌تر شدند و به نوعی می‌توان گفت تخصص به معنای تجربه و علم در گروه‌ها ایجاد شد.


او تأکید کرد: نیاز به حضور مشاور در کنار گروه‌ها وجود دارد زیرا اگر آسیب‌ها یادآوری نشود ممکن است اشتباهات احتمالی در نمایش‌ها تکرار شود که در این زمینه می‌توان از هنرمندان پیشکسوت برای ارائه مشاوره به گروه‌ها برای ساخت آثار بهتر کمک گرفت.


غنی‌زاده با بیان اینکه تئاتر کودک و نوجوان رو به رشد است، یادآور شد: چه بهتر که این رشد با نگاهی هدفمند و اندیشه‌ورز صورت بگیرد؛ چون وقتی با کودکان که نسل آینده ما هستند سروکار داریم، آنها را پرورش می‌دهیم، اندیشه آنها را شکل می‌دهیم و به پرورش شخصیت آنها می‌اندیشیم، طبیعی است که باید بیشتر تلاش کنیم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید