کد خبر:792
پ

روند فعلی عرضه برای پاسخ به نیاز بازار مسکن کافی است و ضمنا افزایش عرضه مسکن، به دلیل افزایش بهای تمام شده ساخت و بازده مورد انتظار سازندگان، به کاهش قیمت ها منجر نخواهد شد.

به گزارش “روزانه نیوز”، بازار مسکن بعد از یک پرش خیره‌کننده مدتی است که وارد فاز رکودی شده و افت حجم معاملات، قیمت ها را نیز نزولی کرده است.
به اعتقاد برخی کارشناسان حوزه مسکن، عرضه مسکن در سال های اخیر وضعیت مطلوبی نداشته و برای کاهش قیمت ها، می بایست عرضه را تقویت کرد.

علیرضا سرحدی عضو انجمن صنفی مهندسان صنعت ساختمان در گفتگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: مشکلات بازار مسکن ناشی از کمبود عرضه نبوده و اگر قیمت املاک مسکونی در ۲سال اخیر افزایش داشته، به دلیل خروج نقدینگی از بانک و ورود سرمایه‌های سرگردان به سمت بازار مسکن بوده است.

وی ادامه داد: با توجه به ضعف قدرت خریدار، قیمت ها کمی تعدیل شد؛ اما با در نظر گرفتن تجربیات قبلی، انتظار کاهش قیمت مسکن نمی رود کمااینکه با افزایش نرخ ارز قیمت بسیاری از کالاها و خدمات افزایش یافت، ولی بعد از کاهش نرخ ارز، کالایی ارزان نشد. قیمت مسکن هم ارزان نخواهد شد؛ مگر آنکه بعضی فروشندگان به دلیل نیاز به نقدینگی، راضی به فروش ملک خود با قیمت کمتر شوند.

این فعال بازار مسکن اضافه کرد: بحران بازار مسکن تحت تاثیر بحران در برخی دیگر از حوزه ها بوده و بهبود وضعیت در گرو رفع مشکلات در حوزه های کلان و بهبود اوضاع اقتصادی کشور است.

سرحدی افزود: نمی‌توان به صورت دستوری عرضه مسکن را افزایش داد و سازندگان مسکن با توجه به کشش بازار، اقدام به عرضه می‌کنند؛ بازار مسکن مشکل کمبود عرضه ندارد و به هر حال هر خانوار بر اساس شرایط مالی خود، مسکنی برای سکونت تهیه کرده است.

این فعال بازار خاطرنشان کرد: همین روند عرضه برای پاسخ به نیاز بازار مسکن کافی بوده و ضمنا افزایش عرضه مسکن، به دلیل افزایش بهای تمام شده ساخت و بازده مورد انتظار سازندگان، به کاهش قیمت‌ها منجر نخواهد شد. برنامه های دولت برای عرضه مسکن نیز اثری در کاهش مشکلات بازار مسکن ندارد و شاهد بودیم طرح مسکن مهر با گذشت سال ها از آغاز ساخت و ساز، هنوز با مشکلاتی مواجه است.

بورس نیوز


ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید