کد خبر:1240
پ

استاندار همدان با بیان اینکه مسئولان استان تمام تلاش خود را به کار خواهند گرفت که جشنواره باشکوه و آبرومند برگزار شود، گفت: : ظرفیت های بزرگی در استان همدان برای برگزاری جشنواره ها وجود دارد و برگزاری جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان در همدان به مدت 20 دوره باعث شده که جشنواره به نام همدان ثبت شود.

به گزارش روزانه نیوز سید سعید شاهرخی در جلسه شورای سیاست‌گذاری جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان با بیان اینکه استان همدان به عنوان پایتخت تاریخ و تمدن ایران، همواره شایستگی خود را در میزبانی از رویدادهای فرهنگی، هنری و ملی و بین الملی به اثبات رسانده است، گفت: گواه این مطلب برگزاری جشنواره های بین المللی متعدد در سال های اخیر در  همدان است.

وی با بیان اینکه جشنواره هر ساله با شکوه تر از قبل برگزار می شود، خاطر نشان کرد: همدان یکبار دیگر کانون انتشار اخبار فرهنگ، هنر و ادبیات در حوزه کودک و نوجوان خواهد بود و پیام شادی و نشاط از استان منتقل خواهد.

استاندار همدان با اشاره به اینکه یکی از ظرفیت های بزرگ همدان حضور هنرمندان خوش فکر در عرصه تئاتر است، خاطرنشان کرد: امیدواریم با پیگیری های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، جشنواره فیلم کودک و نوجوان را نیز به همدان برگردانیم.

شاهرخی افزود: شعار ” کودک، طبیعت و تئاتر” شعار بسیار خوبی است و به طور قطع همه از این شعار بهره خواهند گرفت زیرا طبیعت یکی از دغدغه های همه ما به شمار می رود.

وی با بیان اینکه درگیر کردن کودکان و نوجوانان اقشار آسیب پذیر اقدامی پسندیده است که در جشنواره مورد توجه قرار گرفته است، گفت:تمام تلاش خود را به کار خواهیم گرفت که شبکه های مختلف تلویزیونی، جشنواره را از همدان به روی آنتن ببرند تا بیش از پیش اخبار جشنواره منعکس شود.

وی با بیان اینکه شعار همدان توسعه گردشگری است، خاطرنشان کرد: ما از فرصت برگزاری جشنواره برای تحقق این شعار و توسعه گردشگری در استان استفاده خواهیم کرد.

استاندار همدان با اشاره به اینکه انتظار داریم که جشنواره آبرومند برگزار شود، اظهار کرد: اعتبارات لازم فرهنگی برای اجرای برنامه ها اختصاص خواهد یافت که امیدواریم با برنامه ریزی هزینه شود.

مدیرکل هنرهای نمایشی با بیان اینکه جشنواره یک رویداد بین المللی و فراملی است، گفت: بهترین های تئاتر کودک و نوجوان دنیا در جشنواره حضور دارند؛ این جشنواره در تقویم جهانی به ثبت رسیده و از شاخص ترین جشنواره های دنیا است.

شهرام کرمی با تأکید بر اینکه همدان از استان‌های جریان‌ساز در حوزه فرهنگی کشور بوده و نقش بسیار اثربخشی در فرهنگ این مرز و بوم  دارد، اظهار داشت: من به عنوان شخصی که در دوره های گذشته شاهد برگزاری این رویداد بوده ام، می توانم بگویم ظرفیت به بهترین وجه برای میزبانی جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان و حتی جشنواره بین المللی فیلم کودک و نوجوان در این استان وجود دارد.

کرمی با بیان اینکه 35 گروه نمایشی از همدان متقاضی حضور در جشنواره بودند، افزود: تعداد گروه های متقاضی در همدان با تهران برابر است.

وی با بیان اینکه کودکان نیازمند توجه در حوزه های مختلف هستند، تأکید کرد: وظیفه ما این است که برای آینده سازان ایران کار کنیم و امیدواریم با تلاش هنرمندان و مسئولان، جشنواره را به بهترین شکل برگزار کنیم.

مدیرکل  هنرهای نمایشی کشور افزود:  امسال برای اولین بار بلیت فروشی جشنواره به صورت الکترونیکی انجام خواهد شد و برای تسهیل شرایط حضور عموم مردم در سالن ها، پنج روز قبل از جشنواره بلیت فروشی برای تمام شهروندان همدان و سایر علاقمندان آغاز خواهد شد.

رشد 20 درصدی ارسال آثار به دبیرخانه جشنواره

دبیر بیست و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان هم در این جلسه ضمن ابراز خرسندی از 26 ساله شدن جشنواره اظهار کرد: برخی افراد، کودکان را تنها کودک می بینند و توجهی به این موضوع ندارند که این عزیزان آینده سازان کشور هستند.

مجید قناد افزود: خوشبختانه حضور گروه های نمایشی در جشنواره 20 درصد رشد دارد؛  ما باید گروه های هنری را تشویق کنیم که نمایش‌های خود به خوبی اجرا کنند تا شاهد تاثیرگذاری جشنواره در حوزه های مختلف باشیم.

قناد خاطر نشان کرد: تلاش ما بر این است که با همکاری هم جشنواره را به بهترین شکل برگزار کنیم.

بهره‌مندی شهرستان‌ها از برنامه های جشنواره بیست و ششم

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان و رییس جشنواره بیست و ششم هم در این جلسه گزارشی از آثارارسال شده به دبیرخانه و معرفی گروه‌های راه یافته به جشنواره ارائه کرد و گفت: علاوه بر مرکز استان، برنامه ریزی شده که هشت سالن در شهرستان‌های استان جشنواره را پوشش دهند؛ برنامه ها در شهرستان ها به شکل جنبی اجرا خواهد شد و زمینه ای برای حضور مردم استان در سالن های اجرای نمایش های فراهم شده است.

احمدرضا احسانی از پیش بینی برنامه های متنوع در مراسم رونمایی پوستر جشنواره، خبر داد و افزود: مراسم رونمایی پوستر جشنواره با حضور هنرمندان و مسئولان در یکی از مدارس همدان برگزار خواهد شد.

وی در ادامه صحبت های خود گفت:  در این دوره از جشنواره شاهد حضور شخصیت های برجسته بین المللی از سه کشور برای برگزاری کارگاه های آموزشی در جشنواره خواهیم بود.

احسانی همچنین تصریح کرد: سازمان محیط زیست، حوزه هنری، مرکز ملی اسیتیج کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در دوره بیست و ششم جوایزی ویژه را برای گروه های برگزیده جشنواره در نظر گرفته اند.

هم‌افزایی مسئولان استان در برگزاری جشنواره

نماینده مردم همدان، فامنین و قهاوند در مجلس شورای اسلامی هم در این جلسه با بیان اینکه همدان در گذشته در برگزاری جشنواره خوش درخشیده است، اظهار کرد: به واسطه برگزاری جشنواره شور و شوقی در بین مردم شهر و استان دیده می شود.

امیر خجسته تأکید کرد: با تلاش مسئولان استان جشنواره به مطلوب‌ترین شکل ممکن برگزار خواهد شد تا این دوره هم مانند دوره های گذشته اثرگذار بوده و دستاوردهای خوبی داشته باشد.

فضای فرهنگی همدان آماده برگزاری جشنواره بیست و ششم است

دیگر نماینده مردم همدان، فامنین و قهاوند در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه فضای فرهنگی همدان برای میزبانی از جشنواره بیست و ششم آماده است، گفت: خوشبختانه امکانات و زیرساخت هایی در همدان برای برگزاری این رویداد ایجاد شد و تلاش خود را برای میزبانی این جشنواره نیز انجام خواهیم داد.

حمیدرضا حاجی‌بابایی گفت : با توجه به برگزاری رویدادهای بین المللی در همدان، فضای فرهنگی برای میزبانی از جشنواره تقویت شد و امیدواریم که سرمایه گذاری خوبی در این زمینه انجام شود.

وی افزود: ما به عنوان نمایندگان همدان در مجلس همکاری و حمایت های لازلازم را برای برگزاری هرچه بهتر جشنواره در همدان خواهیم داشت.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید