کد خبر:3375
پ

به گزارش روزانه نیوز کامران گردان در شانزدهمین جلسه صحن شورا، اظهار کرد: متأسفانه وضعیت استان و شهر همدان در حوزه بحران ویروس کرونا خوشایند نیست و با ادامه این روند، قطعا از خط زرد عبور کرده و به سمت خط قرمز در حال پیش‌روی هستیم.

وی افزود: انتظار می‌رود مسئولان استانی وضعیت بحرانی پیش‌رو را با تقویت طرح فاصله اجتماعی، جدی‌تر بگیرند.

رئیس شورای شهر همدان همچنین گفت: در این شرایط بحرانی وضعیت اقتصادی حوزه اتوبوس‌رانی و تاکسیرانی هم مناسب نیست‌؛ اما به اجبار باید خطوط مختلف را در راستای حفظ رعایت طرح فاصله‌ اجتماعی، استفاده اجباری از ماسک، کاهش توقف در ایستگاه و کاهش مسافر توجیه شوند و به‌منظور جبران بخشی از خسارت‌های مالی نیز اقدامات عاجلانه صورت گیرد.

 

 عسگریان: واگذاری مراکز فرهنگی_ورزشی شهرداری باید در اختیار شهروندان باشد

 

رئیس کمیسیون نظارت،‏ بازرسی و امور اداری شورای شهر همدان نیز در این جلسه با اشاره به طرح واگذاری مراکز فرهنگی و ورزشی شهرداری به بخش خصوصی، گفت: واگذاری مراکز فرهنگی_ورزشی شهرداری همدان باید در اختیار عموم شهروندان باشد.

سید مسعود عسگریان اظهار کرد: اعضای شورای شهر با واگذاری این مراکز به بخش خصوصی و مدیریت آن در دست مردم، موافق هستند؛ اما نباید هدف را صرفه‌جویی بودجه اسمی شهرداری برای ایجاد منابع، در نظر گرفت.

عسگریان با بیان اینکه در بودجه‌ریزی سال ۹۹ تمامی مباحث حوزه فرهنگی لحاظ شده است، افزود: ورزش و فعالیت همگانی از شعارهای اساسی انتخاباتی تمامی اعضای شورا بوده است.

وی یادآورشد: در واگذاری تصدی‌گری شهرداری به بخش‌خصوصی، اشتباه است که مجموعه ظرفیت شهرداری را به تعداد خاص یا عام واگذار شود، سپس هزینه و درآمد آن برای سازمان‌ فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری لحاظ شود؛ زیرا مراکز فرهنگی و ورزشی به‌منظور استفاده عموم شهروندان ایجاد شده است و نباید نگاه درآمدزایی به این مراکز داشته باشیم.

عسگریان اظهار کرد: می‌توان با فعال کردن تشکل‌های فرهنگی و اجتماعی جامعه در فرهنگسراها، اقداماتی را انجام داد؛ اما باید جزئیات این واگذاری‌ها کاملاً شفاف و مشخص باشد.

وی با بیان اینکه نگرانی ما بر این است که به اسم مشارکت و تفاهم‌نامه مردمی، کار اختصاصی انجام شود، گفت: ممکن است اهدافی که اعضای شورا برای عموم مردم پیش‌بینی و تدوین کرده‌اند، به انحصار اشخاص و گروه‌های خاص درآید و این مهم بر خلاف اهداف و نظرات اعضای شورای شهر است.

 سلماسی: حفاظت از امانت آیندگان، خواسته‌های شهروندان از شورای شهر است

 

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر همدان هم در نطق پیش از دستور صحن شورا گفت: با توجه به نقش اساسی و تأثیرگذار کوهستان الوند در اکوسیستم منطقه و سلامت و کیفیت زیستی شهروندان، مراقبت و حفاظت از این موهبت الهی به‌عنوان امانت آیندگان، از خواسته‌های اساسی شهروندان این شهر از نمایندگان خود در شورای شهر است.

رضوان سلماسی اظهار کرد: به استناد ماده ۲ قانون “تعاریف محدوده و حریم شهر، روستا و شهرک و نحوه تعیین آن” و محدوده و حریم تعریف شده در طرح جامع و تفصیلی شهر همدان، بخش از کوهستان الوند در حریم شهر و بخشی خارج از حریم واقع شده است.

وی افزود: همانگونه که طبق قانون، نظارت و حفاظت از کوهستان الوند وبا توجه به حریم تعریف شده، قسمتی به عهده شهرداری و قسمت دیگر بر عهده دیگر دستگاه‌های ذیصلاح از جمله منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان است، بهترین مرجع پاسخگویی وی به سوالات حوزه صدور مجوزها برای اقدامات صورت گرفته و مالکیت نیز در منطقه فوق، مراجع ذی‌صلاح به شمار می‌آیند.

سلماسی همچنین گفت: با توجه به نقش نظارتی شورای شهر و موارد یادشده، اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان و شهرداری باید فرآیند تصویب و تأیید اقدامات صورت گرفته و مستحدثات #منطقه_گنجنامه، به‌طور خاص از گنجنامه تا میدان میشان را ظرف دو هفته آینده به شورا اعلام کنند.

وی افزود: از سوی دیگر با توجه به شرایط موجود، ضرورت بازدید از منطقه گنجنامه برای ارزیابی و سنجش اطلاعات دریافتی در شرایط کنونی، احساس می‌شود؛ از این‌رو باید هماهنگی برای بازدید از گنجنامه تا دشت میشان با حضور اعضای شورا، مدیران کل راه و شهرسازی و منابع طبیعی و آبخیزداری استان، فرماندار و شهردار همدان صورت پذیرد.

 

طاهره شهابی
روابط عمومی شورای اسلامی شهر همدان
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید