کد خبر:2943
پ

به گزاش روزانه نیوز سیدناصر محمودی در توضیح فرآیند آزادسازی سهام عدالت اذعان داشت: در سال 1385 با اجازه ای که توسط مقام معظم رهبری صادر شد، طرح توزیع سهام عدالت در مرحله اول آغاز گردید که بر این اساس به مشمولان دو دهک درآمدی شامل مشمولان کمیته امداد و سازمان بهزیستی تخفیف 50 درصدی نیز تعلق گرفت. در ادامه این طرح طی سیزده مرحله در استان 1415299 نفر (اسدآباد 91397 نفر، بهار 102278 نفر، تویسرکان 103680 نفر، رزن 111065 نفر، کبودراهنگ 137677 نفر، ملایر 191477 نفر، نهاوند 177563 نفر، و نامشخص 52675 نفر) اقشار مختلف از جمله روستائیان و عشایر،کارکنان و بازنشستگان، ایثارگران، زنان سرپرست خانوار،شهرداریها، کارگران، تاکسیرانی،فعالان قرآنی،قالیبافان، خدام مساجد وحسینیه، طلاب حوزه علمیه، بیماران خاص،کارکنان ستادهای نماز جمعه، روزنامه نگاران در سامانه مذکور ثبت نام نمودند.

 

وی افزود:  با پایان یافتن مهلت 10 ساله تسویه اقساط سهام عدالت از محل سود سالیانه این سهام، اطلاعات میزان سهام آنها در سامانه سهام عدالت درج شده و در سه سال گذشته نیز هر یک از مشمولانی که سهام عدالت آنها یک میلیون تومان ارزش دارد به ترتیب 150، 175 و 205 هزار سود سالیانه این سهام را از سال 96 تا 98 دریافت کرده اند. این میزان سود، بسته به ارزش سهام عدالت هر یک از مشمولان متغیر خواهد بود. ارزش سهام عدالت یک میلیون تومانی بعد از گذشت 13 سال به حدود 13 میلیون و 900 هزار تومان رسیده و به همین نسبت ارزش سهام 532 هزار تومانی نیز 13.9 برابر (یعنی 7 میلیون و 394 هزار تومان) شده است.

 

وی گفت: 90822 نفر از همشهریان با داشتن برگه سهام عدالت و به علت عدم ثبت نام در سامانه و یا تایید شماره حساب شبا نتوانستند سود سهام را دریافت کنند. همچنین قانونی برای ثبت نام مجدد سهام عدالت وجود ندارد در گذشته نیز امکان ثبت نام مجدد سهام عدالت از سوی کسانی که مشمول نیستند بارها توسط این اداره کل به مراکز ذی ربط مطرح شده است اما تاکنون محمل قانونی برای ثبت نام مشمولان جدید ایجاد نشده است.

 

 

شهروندان تا دهم خردادماه سال جاری فرصت دارندوضعیت سهام عدالت خود را مشخص کنند

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان همدان با اشاره به اینکه روش آزاد سازی سهام عدالت به دو صورت مستقیم و غیر مستقیم است، اگر سهامداران سهام عدالت، فقط مایل به انتخاب روش آزاد سازی به صورت مستقیم باشند، می‌توانند تا دهم خردا ماه سال 1399 به سامانه الکترونیکی سهام عدالت یعنی www.samanese.ir مراجعه کنند؛ اما اگر سهامداران مایل به استفاده از روش غیرمستقیم برای آزادسازی سهام عدالت خود هستند، نیازی به مراجعه به سامانه الکترونیکی سهام عدالت نخواهند داشت؛ چرا که این روش به‌صورت پیش فرض، برای سهامداران در نظر گرفته شده است.

 

 

محمودی اضافه کرد با انتخاب روش سهام‌داری مستقیم مالکیت سهام عدالت به‌طور مستقیم و بدون هیچ واسطه‌ای به شما انتقال می‌یابد. و بعد از گذشت ۲ ماه، در صورت داشتن کد بورسی این سهم به پرتفوی (سبد سرمایه‌گذاری) شما اضافه خواهد شد و می‌توانید آن را بفروشید و یا به تعداد آن اضافه کنید.

 

اگر کد بورسی ندارید و قصد دارید که مدیریت این سهام را خودتان به‌طور مستقیم برعهده بگیرید. ابتدا باید در سامانه سجام ثبت‌نام کنید و سپس به وب سایت یکی از کارگزاری‌ها جهت دریافت کد بورسی مراجعه کرده در آنجا نیز ثبت نام و احراز هویت شوید

 

 

در صورت انتخاب آزاد‌سازی به روش غیر‌مستقیم، مالکیت و مدیریت سهام عدالت شما از طریق شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی ساماندهی می‌شود و شما حق انتقال به غیر و دخل و تصرف در آن را نخواهید داشت.

 

وی گفت روش مستقیم برای افرادی که با بازار بورس اشنا هستند، بسیار خوب است، اما برای افرادی که اطلاعات کافی و امکان تحلیل صورت‌های مالی را ندارند روش غیر مستقیم بهتر است.

 

 

محمودی  گفت با  توجه به این موضوع که هر فرد تنها یک بار قادر به تعیین روش مدیریت خواهد بود پیشنهاد می کنیم که در این زمینه عجله نکنید و ابتدا کلیه جوانب امر را بسنجید. در نظر داشته باشید که اگر در زمینه خرید و فروش سهام در بورس سررشته ندارید، یا زمان کافی برای این موضوع را ندارید احتمالا مدیریت غیر مستقیم برای شما مفیدتر خواهد بود. همچنین در صورتی که از مدیریت مستقیم استفاده می کنید د ر نظر داشته باشید که سرمایه گذاری عمدتا فرآیندی زمانبر است و انتظاراتی مانند سودهای چند ده درصدی در مدت زمان های کوتاه منجر به تصمیمات لحظه ای شما نشود.

 

آزاد سازی سهام دولت هزینه های دولت را کاهش داده و باعث تحرک اقتصادی در کشور می شود

 

وی ابراز داشت: این اقدام در حوزه اقتصاد خرد و کلان آثار خوبی بر جا می گذارد و صاحبان سهام عدالت این اختیار را پیدا می‌کنند که دارایی خود را به اشکال دیگر سرمایه تبدیل کنند و این اقدام موجب افزایش قدرت مالی خانوارهای کم‌درآمد خواهد شد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید