ایران بدون اتکا به درآمدهای نفتی، از پس جنگ اقتصادی برآمد

ایران با جنگ اقتصادی شدیدی دست به گریبان است

۹:۱۰ قبل از ظهر, ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
0 302

 ایران سه سال است که با جنگ اقتصادی شدیدی دست به گریبان است. جنگی که با خروج یک جانبه آمریکا از برجام آغاز شد و مرحله به مرحله شدت گرفت و هر چند در این راه کار بسیار سختی انجام شد و فشارها هر روز علیه صادرات نفت ایران شدت گرفت اما در نهایت ایران توانست حتی بدون اتکا به درآمدهای نفتی، از پس جنگ اقتصادی برآید.

به گزارش روزانه نیوز تحریم‌های نفتی ایران که بعد از خروج آمریکا از برجام با شدت بازگشت، با هدف به صفر رساندن صادرات نفت ایران انجام شد. با این حال زمان نشان داد که آمریکا قدرت آن را ندارد که صادرات نفت ایران را متوقف کند زیرا مسیرهای خاکستری برای صادرات نفت وجود دارد و ایران از این مسیرها نفت خود را به فروش می‌رساند.

همچنین ایران علاوه بر صادرات نفت، صادرات فرآورده‌های نفتی را نیز با قدرت انجام می‌دهد. علاوه بر صادرات فرآورده های نفتی به کشورهای همسایه، در مهمترین اقدام در سوم خرداد سال گذشته اولین نفتکش ایرانی حاوی بنزین به ونزوئلا رسید.

ایران بدون اتکا به درآمدهای نفتی مقاومت کرده است

 شدت جنگ اقتصادی علیه صادرات نفت ایران که با خروج آمریکا از برجام آغاز شد به حدی بوده که به گفته معاون اول رئیس جمهوری، در سال ۹۹ تنها حدود ۱.۵ درصد بودجه هزینه شده، از درآمدهای نفتی بوده و در واقع کشور در این جنگ، بدون اتکا به درآمدهای نفتی مقاومت کرده است.

اگرچه آمریکا تلاش کرد تا صادرات نفت ایران را به صفر برساند اما در عمل، ایران توانست با دور زدن تحریم‌ها و پیدا کردن راه‌های مویرگی، صادرات نفت خود را هر چند بسیار کمتر از گذشته ادامه دهد.

دولت مجبور شد دخل و خرج خود را با درآمدی به جز نفت هماهنگ کند

علاوه بر موانعی که برای فروش نفت وجود داشت، همچنین ایران در انتقال پول نیز با مشکل مواجه بود. این موضوع باعث شد تا درآمدهای نفتی ایران با کاهش چشمگیری مواجه شود و دولت مجبور باشد دخل و خرج خود را با درآمدی به جز نفت هماهنگ کند.

در این میان صادرات غیرنفتی توانست تا حد زیادی کاهش درآمدهای نفتی را جبران کند با این حال آنگونه که معاول اول رئیس‌جمهوری اعلام کرده از ۵۷۰ هزار میلیارد تومانی که در سال ۹۹ هزینه شده تنها ۹ هزار میلیارد تومان از محل درآمدهای نفتی بوده است.

مقایسه این اعداد نشان می دهد که تنها ۱.۵ درصد از بودجه کشور از محل درآمدهای نفتی تامین شده و این در مقایسه با یک دهه گذشته که حدود ۵۰ درصد از بودجه از درآمدهای نفتی بود، تقریبا هیچ است.

سهم ۱.۵ درصدی بودجه از درآمدهای نفتی در حالی محقق شده که در قانون بودجه سال ۹۹، درآمدهای نفتی سهمی ۳۰ درصدی از بودجه را داشتند.

با نگاهش به اعداد بودجه، مشخص می شود که اگر سهم ۳۰ درصدی محقق می شد باید حداقل ۲۰۰ هزار میلیارد تومان درآمد نفتی در بودجه هزینه می‌شد که این اتفاق نیافتاده است.

در این شرایط اما عده‌ای از منتقدان دولت مدعی بودند که می‌توانند نفت بفروشند. به گفته معاون اول رئیس جمهوری، اگرچه بر اساس محاسبات وزارت نفت این افراد خواهان مجوز برای صادرات ۸ میلیون بشکه نفت در روز بودند اما در عمل حتی یک بشکه نفت نیز نفروختند.

این در حالی است که وزارت نفت توانست در این مدت با راهکارهای مویرگی، صادرات نفت را ادامه دهد و حتی برخی رسانه‌های غربی از شبح نفتکش‌های ایرانی در آب‌های آزاد برای دور زدن تحریم‌ها سخن گفتند.

در شرایط تحریم هیچ کشوری از ایران به صورت رسمی نفت نخریدند

این به آن علت است که در شرایط تحریم هیچ کشوری از ایران به صورت رسمی نفت نخریده و ایران مجبور بود برای فروش نفت خود حتی در شرایط حداقلی، از راه‌هایی مانند تغییر پرچم استفاده کرده و مانع از صفر شدن صادرات نفت شود.

هر چند در این راه کار بسیار سختی انجام شد و فشارها هر روز علیه صادرات نفت ایران شدت گرفت اما در نهایت ایران توانست حتی بدون اتکا به درآمدهای نفتی، از پس جنگ اقتصادی برآید./ایرنا

Leave A Reply

Your email address will not be published.