وزیر فرهنگ: ایران را نمی‌توان بدون صدا و موسیقی تصور کرد

۸:۳۹ قبل از ظهر, ۵ اسفند ۱۳۹۹
0 246

 وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، موسیقی را بخش از هویت ایرانی و ایران را همزاد نوا و صدا توصیف و تاکید کرد: ایران را تحت هیچ شرایطی نمی‌توان بدون نوا، صدا و موسیقی تصور کرد.

به گزارش روزانه نیوز سید عباس صالحی دوشنبه شب در آیین اختتامیه سی و ششمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر در تالار وحدت تهران ادامه داد: اگر شعر و ادبیات فخر و افتخار ایران است موسیقی حافظه شعر است و شعر هم پای موسیقی جاری در زمان و زمانه ایران بوده است. و نیز اگر ما به ایران می‌بالیم که ایران یک رنگین کمان از اقلیم‌های گوناگون و زیبایی است پس بخشی از این زیبایی به موسیقی اقلیم‌های تعلق دارد.

وی افزود: اینها نما و نمایه این ایران عزیز و زیبا هستند. به این گونه نوا و موسیقی با پیکره ایران در هم تنیده شده است هم در اکنون و هم در گذشته. بنابراین نمی‌توان از ایران این نوا و صدا را جدا و ایران را بدون آن تصویر کرد. حتی در دوران کرونا. اینکه در شرایط سخت کرونایی با وجود دشواری‌ها امروز کنار هم قرار گرفته‌ایم و جشنواره موسیقی را برگزار می‌کنیم به آن معناست که در سخت‌ترین احوال موسیقی از انسان و ایران جدا نیست.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با قدردانی از هنرمندان شرکت‌کننده اظهار داشت: حضور بیش از ۱۰۰ گروه با بیش از ۵۰۰ هنرمند در فضای مجازی که یک بستر و نمایه جدیدی از حضور را از آغاز روزهای کرونا تاکنون در فرایند فرهنگ ایران به نمایش گذاشت نشان دهنده این است که می‌توان بسترها را توسعه داد و از سختی ها فرصت های جدیدی خلق کرد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در عین حال تصریح کرد: امروز فضای مجازی بستر جدیدی را در فراهم کرده تا فرهنگ و هنر ایران زمین در آنسوی مرزها هم شنیده و دیده شود.

به گفته صالحی اینکه حدود ۲ هزار دقیقه حدود ۵۰ هزار مخاطب داشته نشان دهنده این است که می‌توان به این بستر جدید بیشتر فکر کرد.

جشنواره سی و ششم موسیقی فجر در یک نگاه

در سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر و در بخش غیر رقابتی ۱۰۰ گروه موسیقی در حوزه موسیقی دستگاهی، نواحی، کلاسیک و تلفیقی از طریق فراخوان ثبت نام کردند که در مرحله نخست ۶۱ گروه انتخاب شدند و در نهایت ۱۰ گروه برای اجرا به جدول جشنواره راه یافته اند.

جایزهٔ باربَد تندیسی است که به برگزیدگان جشنواره موسیقی فجر اهدا می‌شود. با نظر برگزارکنندگان جشنواره موسیقی فجر، از سی و یکمین دوره جشنواره، اهدای جایزه باربد به برگزیدگان، آغاز شده‌است.

این دوره از جشنواره مجموعاً میزبان ۴۲ اجرا و بالغ بر ۱۸۹۰ دقیقه ضبط در تالار رودکی‌ با حضور ۴۶۴ هنرمند داخلی و ۱۱ هنرمند بین‌المللی  بود که جراهای جشنواره طبق تصمیم ستاد برگزاری جشنواره و با توجه به شرایط بیماری کرونا و محدودیت‌های حضور مخاطبان در سالن‌های اجرای موسیقی و به جهت همراهی با مصوبات ستاد ملی کرونا به‌صورت مجازی از هفت سایت شامل جشنواره موسیقی فجر، انجمن موسیقی ایران، تیوال، بیپ تونز، تماشاخونه، گپ فیلم و نواک پخش می‌شود.

در بخش بین الملل این دوره از جشنواره موسیقی فجر گروه هایی از کشورهای آلمان، اتریش، ایتالیا و کوبا حضور داشتند.

اجراهای سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر از ۲۸ بهمن آغاز شده و امشب و همزمان با اختتامیه سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر، از سایت جشنواره، انجمن موسیقی ایران، تیوال، تماشاخونه، بیپ تونز، گپ فیلم و نواک پخش شد./ایرنا

Leave A Reply

Your email address will not be published.