آژانس انرژی اتمی آغاز غنی‌سازی ۲۰ درصدی در ایران را تایید کرد

۹:۱۱ قبل از ظهر, ۶ اسفند ۱۳۹۹
0 244

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی آغاز روند غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم در ایران را تایید کرد.

به گزارش روزانه نیوز به نقل از الجزیره، آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارشی، آغاز روند غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم در ایران را تایید کرد. آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنین از احتمال وجود مواد اعلام نشده در سایت تورقوز آباد ابراز نگرانی کرد. آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: نگران احتمال وجود مواد اعلام نشده از سوی ایران در سایت تورقوزآباد هستیم.

این سازمان در ادامه مدعی شد: مخزن اورانیوم غنی شده ایران ۱۴ برابر حد مجاز است.

در گزارش آژانس همچنین آمده است: ایران از زمان آغاز غنی‌سازی ۲۰ درصدی تا روز ۱۶ فوریه (۲۷ بهمن‌ماه) ۱۷.۶ کیلوگرم اورانیوم ۲۰ درصد تولید کرده است. ایران همچنین در تأسیسات زیرزمینی سایت نطنز دو آبشار از سانتریفیوژ‌های پیشرفته IR-۲M نصب کرده و به یکی از آن‌ها گازدهی کرده است.

در گزارش آژانس تأیید شده است که ایران قصد دارد ۶ آبشار دیگر از سانتریفیوژ‌های پیشرفته IR-۲M را در نطنز نصب کند.

در این گزارش آمده است: ایران همچنین برای تولید اورانیوم ۲۰ درصد در تأسیسات فردو نیز ۲ آبشار از سانتریفیوژ‌های IR-۶ نصب می‌کند.

همچنین در گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی ادعا شده است ایران به تجاوز از بسیاری از محدودیت‌های که از سوی توافق هسته‌ای با قدرت‌های بزرگ ادامه می‌دهد. در این گزارش که دومین گزارش آژانس به حساب می‌آید، همچنین ادعا شده است توضیحات ایران در زمینه وجود ذرات اورانیوم غنی شده در سایت توقوزآباد، از لحاظ فنی معتبر نیست.

پیشتر نیز سه کشور آلمان، فرانسه و انگلیس در بیانیه ای مشترک مدعی شده بودند: اقدامات اخیر ایران در متوقف ساختن پایبندی به بازرسی های سرزده از رآکتورها، نقض توافق هسته ای به شمار می رود./باشگاه خبرنگاران

Leave A Reply

Your email address will not be published.